WhatsApp komunikátor je prý šifrovaný

Známý IT server Živě.cz včera přinesl zprávu o nově šifrovaném komunikátoru WhatsApp, což může být pro někoho možná dobrá zpráva, nikoli však už pro lidi s IQ vyšším jak 90. Šifrovaný možná, ale…

Logo do článku
 

ZDROJ: Miliardový WhatsApp je nyní kompletně šifrovaný. Soudy i NSA mají prý smůlu
 

Takže si do ruky vezmeme telefonní přístroj s operačním systémem Android, já například svůj současný Samsung Galaxy S4 mini VE. Najdeme a poklepeme na ikonku Obchod Play, kde si vyhledáme WhatsApp Messenger. Dalším poklepem zvolíme instalovat a STOP! Hlavně nepokračujte, neboť tato aplikace chce přístup k:

01. Historie zařízení a aplikací
WhatsApp Messenger bude patrně moci číst a odesílat výrobci informace o veškeré historii zařízení a aplikací. Jinými slovy budou kucí tvůrci vědět, co s telefonem děláme a jaké další aplikace používáme.

02. Identita
Chlapci a děvčata od WhatsApp nás budou dobře znát.

03. Kontakty
Jsou zvědaví na naše kontakty v telefonu.

04. Poloha
Zejména pak na naší polohu, a to nepíši o sexu.

05. SMS
Když můžeme, proč si nepočíst v SMS, což?

06. Fotky, média, soubory
K čemu to vše bez možnosti si vše z telefonu stáhnout?

07. Fotoaparát
To abych Vás při zapnutém internetu lépe viděla…

08. Mikrofon
A slyšela, babičku špehničku totiž také zajímá, o čem a s kýmpak se bavíme.

09. Informace o připojení Wi-Fi
Jaképak to máme Wi-Fi v okolí a které z nich (a kdy) používáme?

10. ID zařízení a informace o hovorech
Zajímá nás také telefonní číslo, ID telefonu, zda třeba zrovna s někým nehovoříme a případně s kým hovoříme.

11. Ostatní
No a asi úplně vše, co zjistit jde.
 

Aplikace mnohá povolení jistě potřebuje k tomu, aby mohla korektně fungovat, ale jelikož už tato není open-source, neověříme si, do jaké míry je naše soukromí v bezpečí. To totiž můžeme udělat výhradně u aplikací s otevřeným zdrojovým kódem. Takže šifrování komunikace možná, ovšem pravděpodobně už ne v rámci firmy. K čemu šifrování, když výrobce může docela snadno mít veškeré údaje o nás k dispozici a s těmito následně nakládat? Co je NSA, víme a jméno Edward Snowden nám také něco říká. To jsou známé pojmy… Co je také velmi známý pojem, je slovíčko idiot, které ze sebe co? No přeci necháme dělat. Takže instalujme a užívejme, nemáme co skrývat a přeci zrovna my budeme určitě někoho zajímat, což? Takto žel reaguje většina lidí.

Ano, mám Android a ano, vím, že mě nejen z Googlu nejspíše špehují, neboť pravděpodobně mám „nabořený“ už samotný firmware telefonu. A telefon mám od Samsungu, takže… Takže ale nebudu instalovat další balast a dávat tak další firmě své osobní údaje, no ne? Mám Google, tak už použiji vestavěný Hangouts, když chci volat, protože k čemu další špiony? Jasně, Hangouts není šifrovaný, takže si mě odposlechne kdokoli. To ale může dělat už samotný operátor či kdokoli další, kdo s ním spolupracuje, nebo nespolupracuje. Co tedy s tím? Najděme si open-source řešení, šifrované (třeba Tox), a tím komunikujme. Tam je pravděpodobnost špehování nejnižší.

Tento článek není o argumentech, že mám skrytý mikrofon určitě i v předkožce, ale o docela obyčejném alibismu jistých lidí a zejména o principech. Jakákoli případná kritika pramenící z nepochopení je pak zcela mimo téma.
 

Aktualizace 11.04.2016

Na Mobilmanii se k témuž článku rozběhla místy zajímavá diskuse, kterou doporučujeme pročíst a vzít si z ní své.

Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na listopad 2018 jsme vybrali 1.400 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se v současné době zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky, co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, interForum.cz a řady dalších.

Martin Mojmír
avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování:
Proč se DuchDoby.CZ bez Vaší pomoci neobejde? Informace ZDE
Hello. Add your message here.