Na co a jak přispíváte

Účel existence nepolitické neziskové iniciativy ETIQ.CZ, z.s. je vypsán ve Veřejném rejstříku a Sbírce listin a podrobněji v našich stanovách. Účelem této samostatné stránky je informovat o tom, jak konkrétně nakládáme s dobrovolnými finančními příspěvky našich podporovatelů, kteří nás a naše aktivity pomáhají udržovat na nohou.

Iniciativa ETIQ.CZ, z.s. má na svědomí hned několik projektů: Od března 2011 to byla česká pobočka vzdělávacího hnutí za nová lidská práva Zeitgeist, kterou jsme ale z důvodu pokrytectví jejích členů pustili. Co spravujeme v současné době, je politicky nekorektní internetový magazín a blog DuchDoby.CZ, internetový videoblog Jiné médium CZ, projekt sdíleného internetového fóra iniciativy ETIQ.CZ, z.s. fórum ETIQ.CZ a nejnověji, čemu se věnujeme aktuálně nejvíce, je projekt bojující proti tzv. digitální diskriminaci zprostředkováváním podpultových mobilních tarifů mobilních operátorů a řešením jejich šmejdských praktik MojeRetence.CZ. V neposlední řadě podporujeme také jiné neziskové projekty, mezi které patří např. iniciativa Pravda o vodě Radka Novotného nebo azyl pro hospodářská zvířata Farma naděje.
 

Bankovní účty iniciativy ETIQ.CZ, z.s.

Abychom se mohli práci věnovat efektivně, potřebujeme k tomu Vaše osobní nebo alespoň finanční zapojení. Nejsme populisté slibující nemožné. Co se konvenčního pojetí politiky týče, jsme nevolitelní. Rozhodli jsme se pracovat nezávisle za využívání jediné funkční techniky, kterou není nic jiného než vědecká metoda. Nejsme tzv. politická neziskovka, veškerý příjem putuje výhradně do rozvoje projektů kompatibilních s našimi stanovami. Provozovatelé iniciativy nemají z příspěvků pro sebe ani korunu! Budeme rádi, pokud se rozhodnete nás podporovat nebo přidáte osobně.

Transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010 (IBAN: CZ84 2010 0000 0000 5555 5521, BIC: FIOBCZPP)
Běžný (neveřejný) bankovní účet: 55555513 / 2010 (IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP)

Zasláním daru na kterýkoli z výše uvedených bankovních účtů přispíváte na chod výše uvedených projektů a iniciativě jako takové. Vaše finanční příspěvky jsou používány výhradně na aktivity spojené s tím kterým účelem.
 

Kolik je potřeba na tu kterou práci

Kritické je zajistit měsíčně alespoň 1.200 Kč. Tyto peníze jsou používány jako poplatek za webhostingové služby, do čehož spadá provoz virtuálního serveru a internetových domén. Pokud se dlouhodobě nebude dařit vybírat alespoň tuto základní nízkou částku, nebudeme moci garantovat fungování a tedy veřejnou nejen sebeprezentaci na síti internet. V současné době dlouhodobě provoz převážně dotuje ze svého předseda iniciativy.
 

Hlavní účel projektu DuchDoby.CZ

Na DuchDoby.CZ se věnujeme zejména investigativně-žurnalistické a publikační činnosti, tedy informování o důležitých a/nebo zajímavých událostech z domova i ze světa od 1. ledna 2018 více či méně souvisejících zejména s myšlenkovým tokem Hnutí Zeitgeist. Aby mohl projekt fungovat plynule, je potřeba měsíčně vybrat alespoň 16.000 Kč. Jelikož se tak neděje, web je zejména udržován v provozu s pouze občasným vydáváním nových článků. Můžete to změnit.
 

Hlavní účel projektu JineMedium.CZ

Jiné médium CZ je videoblog, kde se věnujeme nezávislé mediální činnosti a mediálním kauzám. Náklady na vytvoření a zpracování jednoho videa započínají na 4.800 Kč. To je částka, za kterou se dá publikovat základní obsah. Obecně platí, že čím delší a komplexnější je video, tím vyšší jsou náklady na jeho vytvoření, zpracování a vydání. Jelikož v současné době je náš příjem na tyto věci zanedbatelný, respektive vše dotujeme ze svého, projekt je spíše pouze udržován při životě na internetu. Můžete to však změnit.
 

Hlavní účel fóra ETIQ.CZ

Fórum ETIQ.CZ je projekt sdíleného internetového fóra poskytujícího diskuzní a publikační prostor jak pro iniciativu ETIQ.CZ, z.s., tak pro organizace a jejich projekty, které alespoň do jisté míry souvisí s naším myšlenkovým tokem. Poskytujeme diskuzní a publikační platformu zejména těm, kteří nemají zdroje pro vytvoření si fóra vlastního a/nebo jsou jinde např. cenzurováni. Fórum nevyžaduje žádné zásadní financování, náklady jsou „jen” cca 1.500 Kč ročně, kdy dochází k aktualizaci aplikace. Toto je financováno ze zdrojů určených pro údržbu webhostingových služeb.
 

Hlavní účel projektu MojeRetence.CZ

Zahájení projektu MojeRetence.CZ v květnu 2020 předcházela novela telekomunikačního zákona, jež vešla v platnost 1. dubna 2020, díky které bylo konečně možné v České republice započít efektivní boj proti tzv. digitální diskriminaci. Prostřednictvím MojeRetence.CZ pomáháme, anebo zastupujeme konzumenty digitálních služeb při sjednávání takzvaných podpultových mobilních tarifů umožňujících jim platit za telekomunikační služby (mobilní paušály a internet) mnohem méně, než je nutné. Spotřebitele dále zastupujeme při řešení na nich používaných šmejdských praktik mobilními operátory a jejich spolupracovníky. Tyto služby patří do vedlejší hospodářské činnosti iniciativy a jsou poskytované víceméně za náklady, kdy část příjmu jde na provoz projektu, část na „korupci” některých zaměstnanců mobilních operátorů a část na primární účel existence iniciativy ETIQ.CZ, z.s. uvedený ve stanovách.

 

Za příspěvek na provoz je považována i platba za pronájem inzertní plochy a PR článek na stránce DuchDoby.CZ, MojeRetence.CZ a případných dalších, což znamená, že se Vám můžeme za podporu i přímo revanšovat. Informace o možnostech této výpomoci ve formě širší spolupráce se dočtete ZDE.
 

Na závěr krátká rekapitulace

Pokud jste soustředěně dočetli až sem a rozumíte psanému textu, je pravděpodobné, že i když třeba nemáte v úmyslu nám pomoci, tak patříte mezi okruh lidí, kteří vědí, že je něco se světem v nepořádku, a přinejmenším hledáte možnosti, jak se alespoň pokusit s tím něco (u)dělat, přičemž my to něco dokážeme a nebojíme se pojmenovat. No a pokud jste se rozhodli nám pomoci, velice si toho vážíme a srdečně Vám tímto děkujeme.
 

Za iniciativu ETIQ.CZ, z.s.
Martin Mojmír
 

Aktualizace této stránky proběhla 06.07.2022, 19:00. V případě neaktuálnosti budeme rádi, když nás upozorníte.

 

ETIQ.CZ, z.s. - logo