Zneužívání Geocachingu ke komerčním účelům

O Geocachingu a k čemu slouží se dnes jistě netřeba rozepisovat. Co však za povšimnutí stojí, je v poslední době jeho časté zneužívání ke komerčním účelům posvěcované samotnými reviewery. My si dnes napíšeme o jednom takovém, jaké se každoročně uskutečňuje v jednom hezkém českém městečku Štoky na Vysočině.

Prostor pro Váš odkaz

S Geocachingem jsem se poprvé setkal v průběhu roku 2009 a protože se s turistikou přátelím, nenechalo na sebe mé rozhodnutí zapojit se dlouho čekat. Dobrým průvodcem mi byl bývalý spolužák ze školy Karel, jaký mi na našem prvním tzv. geovýletě v pražském Braníku vysvětlil základní pojmy a předvedl první odlovy. Po absolvování odpoledního výletu tak bylo vymalováno – právě jsem našel cíle a nový smysl svých turistických cest.

Jak roky plynuly a já sbíral postupně nejen v Čechách, ale i v zahraničí, jednu geocache za druhou, založil jsem si, jak už to tak bývá, i několik keší vlastních. Ze začátku šlo spíše o takové to otrkávání se, než jsem se do toho obul a vytvořil něco vhodnějšího. Dalo by se říci, že jsem po těch letech přečetl tolik listingů, článků, pravidel a návodů, obešel tolik hezkých i ohavných míst a seznámil se s hrou natolik důvěrně, že mám plné právo dnes napsat to, co si myslím. Co mě zklamalo. Fakt, že se Geocaching stal čistě komerční záležitostí trpící běžnými současnými společenskými neduhy. Zkrátka že se standardizoval na úroveň v podstatě všeho ostatního.

Protože Geocaching není jen o hledání keší (pokladů), ale rovněž o setkávání se s ostatními geocachery (hráči) a kromě jiného třeba i o vyměňování různých předmětů, což hru poměrně zpestřuje, najdu si občas chvilku takovou akci nazývající se mega(event) navštívit také. Jádro pudla je však v tom, že to mnohdy vůbec není o přátelském setkávání, ale zejména o byznysu, v jakém se mohou točit nemalé peníze. Samozřejmě nejsem povrchní, abych si myslel, že jde o něco pro lidi. Pochopitelně, že ze hry těží její zakladatelé, výrobci a prodejci navigací a dalších souvisejících zařízení, ovšem zneužívání hry k výdělečné činnosti samotných hráčů pravidla zakazují. A přesto se tak děje.

V souvislosti s tím se dostáváme k jednomu konkrétnímu případu, jaký zažívám právě teď, a to k takzvanému eventu prší 2014 – Štoky, kterého jsem se účastnil každý rok. Setkání geocacherů, jehož účelem je karetní hra Prší, při jaké se hraje o symbolické ceny. Kdyby to bylo ale jen o tom přátelském setkání, vůbec bych tento článek nenapsal, ovšem zde jde právě o jeden z příkladů účelového parazitování. Obrázek si udělejte sami.

Raziel-CZ 09.01.2014 do logu napsal:
Stejne jako minuly a predminuly rok se hlasime ja Raziel-CZ a Kotatko_CZ. Tedy prosime o rezervaci. Co se me tyce, tak patrim mezi ty, kdoz neji mrtve zivocichy. Ovsem krome zivocichu nepiji ani mleko a nejim vejce, respektive se stravuji vegansky, takze je pro me dost problem i smazeny syr, ponevadz i ten je zivocisneho puvodu. Da se pro me udelat vyjimka nizsi platby s tim, ze jednoduse nebudu jist vubec nic? Diky za odpoved.

netvor 09.01.2014 soukromě odepsal:
Ahoj Razi, mrzí mě, že jsem Tě výběrem jídla pro letošní „Prší“ nepotěšil. Jestli máš nějaký návrh, co by Ti kuchař mohl k hranolkám připravit, svěř se. Zkusím se zmínit před kapitalistou – samozřejmě bez záruky. Tím se dostávám k odpovědi na Tvojí otázku v logu. Ani tou Tě nepotěším. Startovné i přes případný kručící žaludek pro Tebe zůstane stejné. Věřím, že kvůli tomu na mě nezanevřeš a do bojů o dortík přijedeš s veselou myslí 😉 . Pozdravuj Koťátko. Těším se na Vás. netvor

Raziel-CZ 09.01.2014 soukromě odepsal:
Ahoj netvore, njn, co se dá dělat. Ty smažené hranolky taky nejsou zrovna zdrojem zdravé výživy (když to napíši konvenčně). Napadá mě třeba nějaký větší zeleninový salát s krutonky a ol. olejem nebo plněné žampiony (neobalované) v troubě s bramborem? Bez sýra, vajec a všeho, co by mohlo být živočišného původu. Doufám, že nějakou jídelní alternativu vymyslíme, protože jsem člověk, jaký patří mezi odpůrce placeného geocachingu. Dost na to, že platím 600 ročně za premium členství. Jídelní alternativa by to vyrovnala, třeba může kuchař vymyslet i cokoli jiného, když by salát či žampiony nešly. 🙂 Koťátko děkuje a rovněž pozdravuje. Nakonec díky prvnímu prší před dvěma lety jsme se seznámili. 😉 Měj(te) se fajn a také se těšíme. Razi & Kotatko

netvor 12.01.2014 soukromě odepsal:
Ahoj, přes víkend jsem konzultoval Tvoje představy o eventovém obědě. Po velmi krátké diskusi byly Tvé návrhy shledány jako nerealizovatelné. Musím přiznat, že mě to nijak nepřekvapilo, protože i mně se Tvoje požadavky přes veškerý respekt k Tvé víře jeví jako velmi nestandardní a poněkud přemrštěné. V nabídce na oběd zůstávají definitivně pouze varianty uvedené v listingu. Co se týká startovného, případné nevyužití možnosti oběda nemá na jeho výši vliv. Jedna z dam, která mi pomáhá s organizací turnaje, se sice nabídla, že za Tebe startovné uhradí, to jsem ale odmítnul. Předpokládám, že by pro Tebe bylo nepřijatelné, aby za Tebe platil někdo jiný. Protože Tvému pocitu, že bys za svoje peníze nedostal všechno podle svých představ, respektive ostatní by dostali víc, plně rozumím, a navíc fakt, že Ti nemůže být vyhověno, beru jako moje osobní selhání, naprosto pochopím, pokud se z turnaje odhlásíš. Tvoje případné odstoupení budu respektovat a s lítostí ho přijmu. Věřím, že příště se setkáme na akci, jejíž podmínky budou přijatelné pro nás oba 😉 .Zatím se měj fajn.

Raziel-CZ 13.01.2014 do logu napsal:
Takze vyjimka se udajne pro me udelat neda. Neni zajem mi nakrajet ani 1 papriku, 1 rajce, pul okurky a zakapnout olejem (do 3 minut prace), ba dokonce byly me pozadavky shledany za prehnane. Zaroven musim za kazdou cenu zaplatit celych 150,- Kc (sleva za treba i jen nevyuzite jidlo neni mozna), takze se s Kotatko_CZ odhlasujeme a nebudeme se nadale akce, kde je vynucena plna platba, ucastnit. Na zaver citim potrebu se omluvit za sve rozhodnuti vedome nejist nezdrave (maso a jine zivocisne produkty). Tak at se vam akce vydari.

netvor 13.01.2014 do logu odepsal:
Razi, Razi… V mailech byly Tvoje požadavky „trochu“ jiné. Fakt, že se mi nepodařilo vyhovět Vám, beru jako své osobní selhání a Vaše rozhodnutí neúčastnit se turnaje s lítostí přijímám. Za přání vydařené akce děkuji a velmi si ho cením.

V tuto chvíli bylo načase zveřejnit naši vzájemnou mailovou komunikaci, ve které prokazuji, že mé požadavky nebyly „trochu“ jiné, jak nevor lživě v logu eventu uvedl, ale v podstatě, kromě pouhého zkrácení vět, zcela shodné. Následovalo tedy zveřejnění naší vzájemné konverzace (citace výše nebo originál ZDE) prokazující netvorovo překrucování a o několik hodin později její vymazání s editací posledního logu psaného netvorem 13.01.2014 – „EDIT 13.1.: Případné další Tvoje příspěvky posílej prosím na mail nebo přes profil, sem ne. Díky.”, což potvrzují GC systémem automaticky vepsané logy „This entry was edited by netvor on Monday, 13 January 2014 at 23:40:09 UTC.” a „This entry was edited by netvor on Tuesday, 14 January 2014 at 00:18:40 UTC.” Zakladatel eventu tedy splnil všechny podmínky pro zveřejnění záležitosti tam, kde to nemůže nijak ovlivnit a kde se o jeho skutečných úmyslech může dočíst kdokoli. Zakladatel eventu porušil pravidla Geocachingu a správce Geocachingu (tzv. „reviewer“) skupec, jenž se pravidelně rovněž účastní, nijak nezakročil, ba naopak jej svým nejednáním podpořil.

A co s tím kromě tohoto článku udělám? Nic, na to jsem moc malý pán a protože si nikdo nepřeje s tím něco dělat, není pro to žádný důvod. Maximálně tak ještě upozorním na některé příklady dalších geokeší (GCVNTM – placené vstupné, viz listing; GC1TVM1 – placené vstupné, v listungu neuvedeno), jaké též považuji za komerční, s jejichž existencí nesouhlasím a jaké rovnež porušují pravidla hry Geocaching, což mimo jiné reviewery, respektive Groundspeakem pověřené správce, vůbec nezajímá a nijak netrápí.

Nakonec je věřím vhodné upozornit na ty, za které platit nutné není (GC1JVEP – umístěna v předposledním patře, platí se eventuálně až při vstupu do patra posledního, anebo eventová GC3DPHV – pro geocachery vstup zdarma), jaké jsou plně v souladu s etiketou a pravidly a jaké jdou zářivým příkladem korektní hry.

Aktualizace 10.03.2017

Uběhlo něco přes tři roky, kdy v dnešní době je již komerce geocachingu tak nějak jeho samozřejmým principem. Příkladem budiž například TENTO geoevent vysloveně zaměřený na reklamu podniku Saunia v obchodním centru Galerie Nové Butovice a samozřejmě v rámci eventu jeho hromadná a jak jinak než placená návštěva.

Společně s komercí se geocaching ubral též cestou úmyslného drancování přírodních zdrojů a poměrně masivního znečišťování životního prostředí, čemuž se kromě zakladatelů celé hry a jejích správců nazývajících se revieweři aktivně věnují zejména zakladatelé takzvaných trailů, viz konkrétně například „power trail” JTJPT známý tím, že jej je pro úspěšné rychlé odlovení nutné objet autem metodou brzda-plyn, což dělá drtivá většina geocacherů majících kromě zmíněných zakladatelů na svědomí emise, značnou spotřebu ropy atp. Jako druhý příklad poukáži na sérii s názvem 101, mající být patrně na „počest” 101 dalmatinů, umístěnou kolem Prahy. Takových trailů jsou tisíce, přičemž neznám nikoho, koho by to zajímalo. Osobně jsem si jich několik vyzkoušel a nabytí vědomostí v této věci tyto aktivně bojkotuji. No a pokud i Vás jako geocachera téma zajímá, pak minimálně totéž začnete dělat také.

 

Revize článku

31.01.2021: Kontrola a drobná korektura textu

 

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na IT a jazyky studoval dále psychologii a speciální pedagogiku. Věnuje se ICT, datové analýze, datové žurnalistice, futurologii, sociologii a ekologii. Prosazuje a popularizuje koncept zdrojové ekonomiky co by udržitelného socioekonomického modelu. Kromě duchdoby.cz provozuje např. dále také projekty jinemedium.cz, mojeretence.cz nebo fórum ETIQ.CZ, z.s. Vlivem nešťastných okolností je Martin od r. 2023 invalidním.

1 Komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře