V Brazílii nechtějí zůstat jen u myšlenek

Vše, co člověk kdy vytvořil, bylo původně myšlenkou. Každý vynález, každá stavba a každý zákon se původně zrodil jako nápad v něčí hlavě. Přeměna myšlenek ve skutky, v něco skutečné, je pak jediný způsob, jak si ověřit její pravdivost a najít způsob, jak ji vylepšit. Říká se, že nejbohatším místem na světě jsou hřbitovy, neboť tam je nejvíce snů a nápadů. Neuskutečněných. A to je jistě mnohdy škoda.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Tak se lidé z iniciativy The Brazil Project rozhodli realizovat vizi Jacquese Fresca, zakladatele Projektu Venus. Postavit město na základě všech vědeckých poznatků, které dnes máme. Ekologické, soběstačné, automatizované, bez cenovek, vlastně takový technologický demonstrátor. Prokázat, nebo vyvrátit, že jsme jako lidé dnes schopni žít zcela jiným životem, vycházet z naprosto odlišných paradigmat, budovat udržitelně, v souladu s přírodou a jejími zákony. Tak, jak o tom Jacque Fresco mluvil po více než 70 let své práce, jak můžeme vidět v dokumentech typu Zeitgeist: Moving Forward (Duch doby: Posun vpřed) nebo The Choice is Ours (Volba je na nás). Je jen jeden způsob jak zjistit, jestli něco funguje. Udělat to. The Brazil Project má plán.

Samozřejmě že postavit nové město není jen tak. Byla kvůli tomu založena nadace, která dostala darem pozemek v Brazilském spolkovém státě Ceará o velikosti okolo 300 hektarů. Rovinatý pozemek leží v tropickém pásu, kde je po většinu roku slunečno, dálnice a letiště jsou nedaleko. Navíc, podle brazilských zákonů, jsou nadace oproštěny od daní a většiny byrokracie. Takže základní problém je vyřešen.

Město se má rozvíjet postupně. Z počátku bude financováno pomocí crowdfundingu, obyvatelé – dobrovolníci budou zváni podle jejich reálné možnosti celému projektu přispět. Později se má celé město stát výzkumným a vzdělávacím střediskem, inspirací a návodem pro zbytek světa. Celý projekt bude považován za úspěšný, pokud bude město skutečně 100% soběstačné, automatizované, jeho obyvatelé se v něm budou cítit šťastni, bude aktivně propojeno se zbytkem světa a prokáže, že myšlenka ekonomiky založené na zdrojích je proveditelná.

Nezbývá než držet palce. Nevím, v jaké fázi se projekt v současností nachází. Jeho postup bude možné sledovat na webu thebrazilproject.org po zaplacení členského příspěvku. Informací je zatím pomálu, ale svým způsobem to není důležité. Protože takové město je jen otázkou času. Brazílie není jediná a pokud neuspějí oni, uspěje, dříve či později, někdo jiný. Neboť jak řekl kdysi Victor Hugo: „Ani armáda nemůže zastavit myšlenku, jejíž čas nadešel.”
 


 

Autorství článku

Autor: Martin Hoch
Korekce: Michal Mauser
Korektura: Martin Böhm

Sledujte nás

Externí autor

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na září 2019 jsme vybrali 1.300 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Externí autor
Sledujte nás

1
Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Erik Konečný Recent comment authors
  Odebírat  
Možnosti upozorňování:
Erik Konečný
Anonym
Erik Konečný

Ano. To je přesně to, po čem výsledek mého myšlení volá. Možná by se to dalo o dost vylepšit přizváním Elona Muska, Petra Chobota či třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/Al_Gore … tito by z osvětou projektu mohli zahýbat a Al Gore navíc i s navržením Jacquese Fresca na nobelovu cenu míru, což už mělo být letos k datu jeho odchodu z tohoto světa a přesně deset let po Al Gorovi…