V Brazílii nechtějí zůstat jen u myšlenek

Vše, co člověk kdy vytvořil, bylo původně myšlenkou. Každý vynález, každá stavba a každý zákon se původně zrodil jako nápad v něčí hlavě. Přeměna myšlenek ve skutky, v něco skutečné, je pak jediný způsob, jak si ověřit její pravdivost a najít způsob, jak ji vylepšit. Říká se, že nejbohatším místem na světě jsou hřbitovy, neboť tam je nejvíce snů a nápadů. Neuskutečněných. A to je jistě mnohdy škoda.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Tak se lidé z iniciativy The Brazil Project rozhodli realizovat vizi Jacquese Fresca, zakladatele Projektu Venus. Postavit město na základě všech vědeckých poznatků, které dnes máme. Ekologické, soběstačné, automatizované, bez cenovek, vlastně takový technologický demonstrátor. Prokázat, nebo vyvrátit, že jsme jako lidé dnes schopni žít zcela jiným životem, vycházet z naprosto odlišných paradigmat, budovat udržitelně, v souladu s přírodou a jejími zákony. Tak, jak o tom Jacque Fresco mluvil po více než 70 let své práce, jak můžeme vidět v dokumentech typu Zeitgeist: Moving Forward (Duch doby: Posun vpřed) nebo The Choice is Ours (Volba je na nás). Je jen jeden způsob jak zjistit, jestli něco funguje. Udělat to. The Brazil Project má plán.

Samozřejmě že postavit nové město není jen tak. Byla kvůli tomu založena nadace, která dostala darem pozemek v Brazilském spolkovém státě Ceará o velikosti okolo 300 hektarů. Rovinatý pozemek leží v tropickém pásu, kde je po většinu roku slunečno, dálnice a letiště jsou nedaleko. Navíc, podle brazilských zákonů, jsou nadace oproštěny od daní a většiny byrokracie. Takže základní problém je vyřešen.

Město se má rozvíjet postupně. Z počátku bude financováno pomocí crowdfundingu, obyvatelé – dobrovolníci budou zváni podle jejich reálné možnosti celému projektu přispět. Později se má celé město stát výzkumným a vzdělávacím střediskem, inspirací a návodem pro zbytek světa. Celý projekt bude považován za úspěšný, pokud bude město skutečně 100% soběstačné, automatizované, jeho obyvatelé se v něm budou cítit šťastni, bude aktivně propojeno se zbytkem světa a prokáže, že myšlenka ekonomiky založené na zdrojích je proveditelná.

Nezbývá než držet palce. Nevím, v jaké fázi se projekt v současností nachází. Jeho postup bude možné sledovat na webu thebrazilproject.org po zaplacení členského příspěvku. Informací je zatím pomálu, ale svým způsobem to není důležité. Protože takové město je jen otázkou času. Brazílie není jediná a pokud neuspějí oni, uspěje, dříve či později, někdo jiný. Neboť jak řekl kdysi Victor Hugo: „Ani armáda nemůže zastavit myšlenku, jejíž čas nadešel.”
 


 

Autorství článku

Autor: Martin Hoch
Korekce: Michal Mauser
Korektura: Martin Böhm

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Erik Konečný
Erik Konečný
6 roky před

Ano. To je přesně to, po čem výsledek mého myšlení volá. Možná by se to dalo o dost vylepšit přizváním Elona Muska, Petra Chobota či třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/Al_Gore … tito by z osvětou projektu mohli zahýbat a Al Gore navíc i s navržením Jacquese Fresca na nobelovu cenu míru, což už mělo být letos k datu jeho odchodu z tohoto světa a přesně deset let po Al Gorovi…