Za branami Madety a velkochovů krav

Otevřená Madeta. Podívejte se, jak se vyrábí naše produkty. Pojďte se s námi podívat za brány Madety.” Tak zve jihočeská mlékárenská společnost Madeta a.s. své zákazníky k prohlídce několika výrobních linek pomocí webových kamer přístupných na stránce Otevřená Madeta, kde také prezentuje reklamní video „Jak by vypadal život bez Madety?” a tři další o tom, jak se vyrábí máslo, cottage a zlato. Na konci stránek samozřejmě nechybí ilustrovaný obrázek jistě spokojených kraviček pasoucích se volně na louce.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Je to od Madety velice hezké, že nám chce ukázat zákulisí výroby svých mléčných výrobků a nalákat tak stávající i nové zákazníky k jejich ještě větším nákupům. Ovšem to, co by měl před koupí mléčného výrobku vidět každý koncový spotřebitel, to už nám Madeta neukáže. To se jí totiž nehodí do krámu, protože pak by poptávka po mléčných výrobcích naopak prudce klesla! Mluvíme tu o pohledu na úplný začátek toho všeho – na „výrobu” samotného mléka (ano, jedná se opravdu o výrobu mléka uskutečňovanou pomocí mléčných strojů – živých bytostí nazývaných krávy); do zákulisí chovu oněch „spokojeně a volně se na louce pasoucích” kraviček z prezentovaných obrázků.

O pohledech na to, jak skutečně spokojené a šťastné bývají ve velkochovech tyto kravičky, tzv. dojnice, které, na rozdíl od idylických obrázků prezentujících, mimo jiné, Madetou, přežívají zpravidla zavřené v přeplněných halách na studeném betoně či železné podlaze téměř bez podestýlky ve svých vlastních výkalech, bez slunce a čerstvého vzduchu, bez rozběhu po čerstvé trávě na louce; ba co hůř – bez svých dětí (telat), které jim jsou odebírány ihned po porodu (a po roce bezduchého života zabity, pokud jde o býčky, jalovičky čeká stejný osud jako jejich matky), protože kravské mateřské mléko není přece určeno pro kravská mláďata, ale pro úplně jiný živočišný druh. Pro člověka. To je přece nadmíru jasné a logické. A aby jej měl člověk dostatek, nebo nejlépe nadbytek, bývají krávy uměle oplodňovány stále dokola pouze pár měsíců po porodu, dokud nepadnou vyčerpáním z neustálé tvorby mléka, výživy dalšího mláděte v těle a neskutečných bolestí pomalu selhávajícího organismu. Pak bývají „za odměnu” poslány na smrt. Jejich zubožená těla bývají ještě dále zpracována a prodána, aby užitek zvířete a zisk chovatelů byl co největší. Toto je skutečný příběh dojnic – krav, které měly tu smůlu a byly vybrány na výrobu mléka, což ostatně jsou prakticky veškerá tato zvířata v drtivé většině velkochovů, protože kdo by je choval jen tak z rozmaru nebo pro spásání polí a přírodní hnojení… Opravdu si stále myslíte, že tyto bytosti jsou ve svém životě, který jim od narození do smrti určil člověk, spokojené a šťastné? O nic lehčí to nemají ani dojnice v bio a ekologických farmách. Ty sice mohou do výběhu na louku, vše ostatní však pro ně platí stejně. Neexistuje nic jako humánní znásilnění, humánní krádež dítěte, humánní zneužívání, humánní porážka. I biomléko patří teleti a nikoli člověku.

Vrátíme-li se nyní zpět ke konkrétně Madetě, tak vzhledem k tomu, že většina mléčných výrobků od Madety v bio kvalitě není (vlastně ani žádný jejich bio výrobek neznám), můžeme se vážně domnívat, že malovaný obrázek na stránkách společnosti je prachsprostý feik – čili podvrh, klamání spotřebitele, kterému bohužel ten neznalý věří. Podobně pravděpodobně lživou reklamou na mléčné výrobky značky Tatra se chlubí i Mlékárna Hlinsko, a.s., na což upozornil web soucitne.cz ve svém článku „Představujeme lživou kampaň značky Tatra” a podal podnět Radě pro reklamu, která však, jak jinak, tuto stížnost zamítla.

Na základě výše uvedených informací si konkrétní životní podmínky pro dojnice, které pochází z chovů šesti set osmdesáti dodavatelů mléka pro Madetu, můžeme domyslet sami. Myslím, že fotky například z kravína v Uhlířově nejsou ojedinělým případem. Milá Madeto, umísti webkamery také do kravínů, ne jen do výroben!
 

Autentické foto z českého kravína v Uhlířově


 

Prezentace kraviček na webu Madeta a.s.


Za zdmi mlékárenského průmyslu se dějí věci, o kterých většina lidí nemá ani tušení

Jak jsem již nastínila, za zdmi mlékárenského průmyslu se dějí věci, o kterých většina lidí nemá ani tušení.

Oplodnění se opakuje tak dlouho, než se strojům na mléko zhroutí metabolismus, játra, vyhřezne děloha z nadměrné zátěže nebo jsou neplodné. Zvířata se ždímou, dokud jsou fyzicky a psychicky schopna rodit telata a produkovat mateřské mléko. Krávy, jejichž přirozená délka života je 25 let, se schopností produkovat mateřské mléko až devět let, se ve velkochovech dožívají pouze čtyř až pěti let. Je to důsledek podmínek, ve kterých žijí – stres, prakticky nulový životní prostor na betonové podlaze a vlastních výkalech, zranění, levné krmivo s antibiotiky a hormony. Takové zacházení dělá krávu náchylnou k nemocem – hlavně mastitida, infekce vemene, která se objevuje u jedné ze tří britských krav. Obvyklé jsou také a nemoci kopyt z podestýlky nasáklé močí a výkaly. Hormony i antibiotika se přenášejí i do kravského mléka a masa. Maso dojnic je tvrdé a používá se nejčastěji na hamburgery.

V některých velkochovech však mají krávy ještě mnohem horší podmínky. Ve světě i v ČR je zdokumentováno obrovské množství případů fyzického ubližování, bití, kopání, aplikace elektrických šoků, pálení, uřezávání ocasů, atd. Důsledkem jsou otevřené rány, hnisavé infekce, oteklé klouby a mnohdy několik dnů trvající umírání v blátě nebo na betonové podlaze.

Anebo má, ale záměrně o nich nechce vědět, slyšet, natož se na ně dívat. Má ale člověk právo pít a konzumovat dále zpracované kravské mléko, když není schopen otevřít oči a dívat se na to, kolik utrpení, bolesti a bezmoci prožívají živé bytosti, člověkem označené jako krávy, pouze pro to, že dostal chuť na jogurt? To, že vědomě odvracíte oči, se takovýmto firmám, kterým jde pouze o jejich vlastní prospěch, respektive zisky, náramně hodí. Podívejte se, jak funguje marketing potravin v praxi ZDE. Na informace, které Vám podobné společnosti už nepředloží.

Podívejte se za brány velkochovů krav pro mléko. Pokud u videí, které Vám chci ukázat, vydržíte, shlédnete je všechny, neodvrátíte svůj zrak ani na okamžik a nezvlhnou Vám ani trochu oči, i tak nemáte právo ani na jednu sklenici mléka či plátek sýra. Pouze to svědčí o tom, že nemáte empatii a není ve Vás ani špetka soucitu – o Vaší poruše osobnosti. Jak můžete své děti učit lásce ke zvířatům, když sami podporujete jejich týrání a zabíjení?

Dokud budou lidé vraždit zvířata, budou zabíjet i jeden druhého. Vždyť ten, kdo seje semena vraždění a utrpení, nemůže sklízet radost z lásky,Pythagoras.

Videa, která by měl vidět každý, jsou v tomto článku, který si také přečtěte. Videa jsou vesměs ze zahraničních velkochovů, žel bohu praxe je úplně stejná i u nás v českých kravínech (ZDE, ZDE, ZDE, ZDEZDE). A i kdyby tyto praktiky byly používány pouze ve velkochovech v cizině, tak tím, že budete kupovat živočišné produkty u nás, budou velkochovy existovat i v cizině. Zvláště v dnešní době, kdy ze zahraničí dovážíme stále více potravin.
 

Alternativa ke zvířecímu mléku

Pokud se Vám nelíbí, jak se s dojnicemi a jejich mláďaty zachází, můžete jim pomoci tím, že přestanete konzumovat a kupovat výrobky z veškerého živočišného mléka (kozy a ovce mají téměř stejné životní podmínky) a zaměříte se na výrobky čistě rostlinného původu, kterých je v dnešní době již nespočet. Začít můžete s rostlinnými mléky, jako jsou např. mandlové, sojové, ovesné, rýžové, kokosové, konopné, makové atd. Výběr je velmi rozmanitý. Pro více informací se můžete obrátit například na web Nebuď tele. O alternativách dalších mléčných produktů si stačí na chvíli promluvit se strýčkem Googlem, jistě Váš zájem o informace ocení.
 
 

Použité zdroje

Foto: opavsky.denik.cz, madeta.cz
Citace: Michal Škrabálek, Soucitně.cz

Související články

# Kdy a proč jsem si vybrala zdraví, soucit, empatii a rozum
# Vánoce jako svátky lží, pokrytectví, strachu a smrti. Projevy absurdního šílenství a masové idiocie
# Půjde provozovatel DuchDoby.CZ za pokus o natočení reportáže o mlékomatu na pražském Zličíně do vězení?

Mohlo by Vás zajímat

# Co je karnismus a kdo jsou karnisté?
# Přednáška: Tajemství marketingu potravin
# Desatero monetárního otroka

Martina Koťarová

je zejména korektorka, matematička a amatérská fotografka. Má ráda děti, faunu a zkrátka vše živé. Jejím přáním a snem je nastolení takové společnosti, ve které bude panovat porozumění, úcta jednoho k druhému, respekt k přírodě a zdravé sebevědomí, čemuž se nejvíce podobá Ekonomika založená na přírodních zákonech / zdrojích prezentovaná Hnutím Zeitgeist.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nora
Nora
5 roky před

Chtíč nelze zničit chtíčem.Jen seberealizovaná a moudrá osoba ví, že pouze láskou k Pravdě, lze tohoto neukojitelného nepřítele v podobě chtíče porazit.