Primář Brančík mylně o radikalizaci na ČT24

Na serveru Lajkit.cz, konkrétně ZDE, se objevil krátký komentář k tomu, jak se České televizi vymkl kontrole níže uvedený vstup (viz video). My si však okomentujeme něco jiného, a to slova pana primáře Jiřího Brančíka, jehož odbornost, minimálně v určité konkrétní oblasti, značně pokulhává.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Názory, nebo fakta?

Prosím pěkně, já si myslím…

Začínáme problémovými slovy „já si myslím”. Psychologie je obor vědecký, v rámci kterého se má vědět.

…jejich radikalizace je uložena, troufám si tvrdit, geneticky…

Lidské chování není uloženo v genech, jak pan primář Brančík mylně tvrdí, nýbrž jej „získáváme“ v průběhu života v rámci tzv. biosociálních tlaků. Jednodušeji řečeno je ovlivněno zejména výchovou a okolními vlivy, se kterými přicházíme do styku. K určitému chování můžeme mít pouze jisté minimální povahové předpoklady, ovšem geny za něj odpovědné skutečně nejsou. Tento blábol pramení z primářovi nevzdělanosti v této věci.

Každopádně na základě tohoto vysloveného nesmyslu se moderátorka správně táže, jak to pan Jiří Brančík s tou psychikou vlastně myslí, načež ten pokračuje opět spojením „já si myslím“, a to ve stejném duchu, že je radikalizace, konkrétně muslimů, uložena v genetické výbavě 1.400 let, což si však obratem popře slovy, že není odborníkem na Islám, takže… Takže si to vlastně vycucal z prstů. Ne, radikalizaci v genech opravdu nikdo nemá.

Jinak má pan primář pravdu. Běžný člověk se radikalizuje (nebo spíše může radikalizovat) v případě, když vidí, že je ohrožena jeho země, rodina, existence. To je pochopitelné. Když si to dáme do souvislostí, takzvaně přečteme mezi řádky, tak vlastně si pan Brančík tímto vyvrací předchozí sdělené názory na genetickou výbavu, neboť zde tvrdí fakta – „člověk se radikalizuje teprve tehdy, když…” Proč tedy ty názory? Ostatní argumenty jsou v pořádku, až tedy opět na ovlivňování chování a činů Bohem, pokud tedy toto nebylo řečeno jako metafora, což patrně bylo.
 

Zdroje informací

Před tvrzením názorů bych doporučil zjistit, zda k dané záležitosti neexistují nějaká fakta, respektive relevantní zdroje informací. O tom, jak funguje lidská psychika, co jsou to biosociální tlaky a třeba právě i proč se lidé radikalizují. Následující video je vědeckým materiálem nejen Hnutí Zeitgeist, které poskytne i konkrétní informační zdroje.

Dále příručka Definice Hnutí Zeitgeist – PDF, Wiki
A v neposlední řadě archiv filmů Hnutí Zeitgeist.

Sledujte nás

Martin Mojmír

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na září 2019 jsme vybrali 1.300 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se v současné době zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky, co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, interForum.cz a řady dalších.

Martin Mojmír

12
Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
3 Comment threads
9 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
QestamentMartin BöhmQestamentMario HlasQestament Recent comment authors
  Odebírat  
Možnosti upozorňování:
A. Mykytyn
Anonym
A. Mykytyn

Vzhledem k tomu, že jste mi na FB jaksi zmizel, kopíruji sem moji odpověď na Váš koment: ve své kritice vlastně napadáte dvě věci. A/ psychologem použitý obrat „já si myslím“ a argumentujete, že ve vědním oboru se musí nebo má vědět…což je dost humorné, protože ve vědních oborech ( a to ve všech bychom rádi věděli …rádi bychom věděli, jak to bylo s Velkým třeskem, kde je ta antihmota, které by tu mělo být prakticky stejně jako hmoty, kam se ztrácejí elektrony v obalech po ten okamžik než se objeví v jiné sféře…vědec si myslí a dokazuje, panu Phdr nebyl dán prostor, aby cokoliv dokázal, a dokonce si dovolím tvrdit, že mu je vyčítáno, že si dokonce dovolil myslet… B/ „jejich radikalizace je uložena, troufám si tvrdit, geneticky“ bohužel nemám po ruce svou knihovnu, tak nemohu uvádět jména a citace, ale je všeobecně známo (což chápu je za dané situace dost laciný termínus technikus), že existuje cosi jako evoluce…tedy že se organismus přizpůsobuje dlouhodobému působení vnějších vlivů, protože v opačném případě vymírá…“islámské učení“ cílí, po mnoho generací, na převýchovu člověka podle svých představ (ty lze nastudovat v Koránu…) a je také známo, že výchovou lze ovlivnit genetickou dannost z cca 16%…takže šestnáct procent do plusu nebo do mínusu je rozdíl 32%, což je v podstatě 1/3 osobnosti, budeme-li takto cílit po 1400 generací a více, je dost možné,že to ovlivní ledacos, a nedivím se panu profesorovi, že si troufá tvrdit….

Mario Hlas
Anonym
Mario Hlas

Upřímně řečeno, názory člověka, který je zároveň „informatik, futurolog, žurnalista, bloger, manažer, korektor, porotce, kritik a umírněný skeptik, věnuje se zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, sociologii, ekologii, etice a lidskému stravování … je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Ekonomiky založené na přírodních zákonech / zdrojích, co by udržitelného modelu, provozovatelem projektu DuchDoby.CZ, interForum.cz a řady dalších a externistou rádia Svobodný vysílač CS“ (snad jsem nic z profilu pana Böhma nevynechal ?) považují za folklór. Za mého dětství ještě platilo „devatero řemesel, desátá nouze“, ale doba se překlopila, dnes se tím dobře živí docela dost lidí. A dokládat svůj „odborný názor“ videem „Hnutí Zeitgeist“ – k tomu se raději nebudu vyjadřovat …
Souhlasím s p. Mykytynem, protože jsem se celý svůj aktivní život živil aplikovanou fyzikou, mám pár patentů, o něco víc publikací (pokud mně strategicky důležitý podnik dovolil publikovat). A dnes, už delší dobu v důchodu, stále sleduji vývoj ve svém oboru a nestačím se divit, kolik (v mé době absolutně uznávaných) vědeckých názorů už neplatí.
A snad i Vy, pane Böhme, jste si nemohl nevšimnout, že vývoj vědeckých názorů není bez zvratů a stále padají dosud uznávané „vědecké pravdy“. (Nejčastěji v medicině, biologii, ale v jiných přírodních vědách – o společenských vědách ani nemluvě.) Proto se často stává, že skromnější odborníci občas používají „já si myslím“ (dokud se odborné názory nesjednotí, nebo oni sami mají pochyby a hledají další souvislosti a hledají argumenty).
Údaj pana Mykytyna, že „výchovou lze ovlivnit genetickou dannost z cca 16%“ jsem si ověřil googlováním z několika nezávislých pramenů, dál jsem si to dopočítal sám – víc jako neodborník nemohu udělat. Proto se ani já nedivím prof. Brančíkovi, že si troufá tvrdit to co tvrdí.
OMLUVA REDAKCI : Odesílám svůj comment poprvé, zdejší rituál odesílání jsem možná dobře nepochopil a proto jsem jej možná odeslal 2x – sorry.

Qestament
Anonym
Qestament

Tak tehle je taky dobrej. Martine, příspěvek jsi schválil, ale neodpovíš? 😀

Qestament
Anonym
Qestament

Furt zkracuješ. Ve dvou slovech shrnuto? Ty už těch kecálků máš taky plný zuby co? 😀

Mario Hlas
Anonym
Mario Hlas

Děkuji za diagnózu, pane Böhme. A nezapomeňte si svůj profil rozšířit o další profesi “ dálkový psychiatr“.

Qestament
Anonym
Qestament

Co pan Böhm, já pro tebe mám definici. Zmrd Napoleon. Tady si o sobě něco přečti ty diagnózo. Takových jako ty znám spousty. Za RNDr. a Csc. se neschováš. 😉 https://www.duchdoby.cz/zmrd-jeho-charakteristika-a-jak-s-nimi-pracovat/