Výpadek routování Google a glogalizace

Pokud jste pocítili včerejší výpadek Googlu, je něco špatně. Google poskytuje mnoho služeb a právě proto je tato centralizace nebezpečná. A to nemluvě o nesmírném špehování, které je potenciálně možné a díky kterému se Vám například potom všude objevují reklamy na věci Vašim zájmům blízké.

 
Vyskytlo se několik variant problémů. Komu „nešel internet“ vůbec, tak používá DNS servery Googlu. Je načase tyto servery změnit na ty, které nabízí Váš internetový poskytovatel, kde se v případě problému možná dovoláte nějaké nápravy, případně na některé z veřejného seznamu. Nenechte se však zmást lokalitou – dotaz na server může klidně letět i přes Prahu a zpět (jako v mém případě). Takto Vás samozřejmě může špehovat příslušný DNS server, ale je zde menší pravděpodobnost, jelikož tyto firmy nemají tak obrovské prostředky a zájmy jako Google.

Pokud se Vám dlouze načítaly některé webové stránky, tak toto je způsobeno načítáním písma a skriptů ze serverů Google. Pokud takto reagoval Váš vlastní web, nechte si ho předělat, aby měl písma a skripty dostupné lokálně, což bude znamenat zase o kousek špehování méně.

A nakonec problém nedostupností samotných služeb Googlu. Založením e-mailu jinde si pomůžete až při delším výpadku, ale Vaše maily si mohou poskytovatelé číst prakticky všichni. Pokud potřebujete opravdu šifrovanou komunikaci, tak e-mailové klienty jako např. Thunderbird to s Vaším elektronickým certifikátem a veřejným klíčem druhé osoby dokáží (metod je více). V případě zájmu můžeme sepsat návod (napište si o něj do diskuse).

Poskytovatele sdíleného kalendáře, uložiště souborů, překladač a online dokumenty si budete muset najít sami (existují). Najdete je pomocí jiného internetového vyhledávače. Jeden velký Vás jistě včera napadl, ale pokud Vám jde opravdu o soukromí a otevřenost kódu, tak jedině DuckDuckGo. Neumí tak dobře česky jako Google, ale já už si na něj zvykl. Není snad správné pro tu trochu větší svobodu obětovat něco komfortu?

Závěrem ještě nadhodím jednu myšlenku. Co kdyby vypadl internet na týden? Co kdyby vypadl elektrický proud? Bez něj si ani plynem nezatopíte a nebude fungovat téměř nic. Myslíte si, že je současný systém na takové havárie připraven? Myslíte si, že se redundanci věnuje v systému minimalizace nákladů/maximalizace zisku nějaká pozornost? To, co se včera stalo, je jeden z důsledků globalizace. Jedna malá chybka a nejde prakticky nic.

 

Zdroje a další informace

Text: root.cz

Sledujte nás

Michal Mauser

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.200 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na leden 2018 jsme vybrali 1.300 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Sledujte nás

Latest posts by Michal Mauser (see all)

Michal Mauser

je dobrovolník, humanista, aktivista Hnutí Zeitgeist a redaktor DuchDoby.CZ.

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Po odeslání komentáře bude tento nejprve předložen redakci ke schválení, aby tato nejprve posoudila jeho morální a etickou nezávadnost, což může nějakou dobu trvat. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

Možnosti upozorňování:
avatar
7500
Vratislav
Anonym

Co kdyby vypadl internet na týden? Co kdyby vypadl elektrický proud?

No vzhledem k tomu ze jako bezdomovec vetsinu sveho casu travim ctenim knih, tak at klidne vypadne 😀

Martin Böhm
Admin

To je přesně to, co bych dělal, pokud by nebyly počítače, internet a byl bych třeba i bezdomovec. Nemohl bych dělat nic jiného než se neustále vzdělávat, což je samozřejmě dobře. No a nebo holdovat alkoholu, jako tomu tak činí mnoho bezdomovců, čemuž se upřímně řečeno ani nedivím.

Příští rok mám v plánu se naprosto minimalizovat (zbavit většiny věcí), abych maximalizoval svoji připravenost na potenciální jakýkoli problém.

Vám každopádně gratuluji k Vaší nezávislosti. Bezdomovci jsou mnohdy paradoxně svobodnější než většina ostatní populace.

Vím co píšu
Anonym

Už první odstavec je nehorázná blbost. Divím se že tu máte někoho, kdo ty břečky čte.
Každý kdo rozumí problematice IT se těm kecům ze srdce zasměje.

Martin Böhm
Admin

A jestlipak víte, čím své tvrzení, že (ne)jde o blbost, (ne)dokládáte? Faktem, že jako skutečný IT odborník, za kterého se zde nepřímo označujete, (ne)napíšete, jak přesně je to tedy, nebo není správně. Totiž kritika bez konstruktivních argumentů, respektive bez sdělení skutečného stavu věcí, není kritikou, nýbrž projevem, slušně řečeno, nedostatku informací. Napište nám, jak se věci mají a teprve poté se o tom můžeme bavit. Do té doby je mi líto, ale nejde o nic jiného než snůšku prázdných řečí bez opodstatnění. Vašimi slovy o snůšku keců.

Vím co píšu
Anonym

Dobrý den, takže – k té blbosti.

Pořád tu píšete o jakém-si špehování. jelikož Vám přijde podezřelé to, že Vám nabízí například vedle videa na YT odkaz, nebo něco podobného k tomu, jenž jste v minulosti hledal, či navštívil. Jsou dva důvody proč se tak děje – 1) Retargeting (wiki pomůže) 2) Soubory Cookie (pokud si v prohlížeči nastavíte, aby se neukládali, nikdo Vám již nadále nebude zobrazovat stránky v podobě reklamy – které jste již navštívil/hledal. Dalším aspektem zůstávají – ano! Peníze, peníze a zas jen peníze….. anebt Analytics a Adwords – webmaster si na své stránky vloží kód z Analytics a po čase vidí, co jeho zákazníky nejvíce zajimá, a co naopak ne….. toho pak může využít ve službě Adwords aby zacílil různé uživatele svou reklamou…. Proč si myslíte že má Google všechno zdarma? Z Adwords jim jdou miliony denně….. Jinak pochybuju že Google jako takovej – zajímá to, co jakýkoliv jedinec konkrétně hledá. Všechno je to jen o reklamě a využití dat webu k jeho prospěchu.

Martin Böhm
Admin

Hezký den,

děkuji, nicméně čím to, co píšete, popírá otázku možného špehování? Já spíše ve Vašich textech čtu v podstatě potvrzení tvrzení kolegy. Respektive zatím nevidím žádné vyvrácení. Kolegu sem nasměruji, aby si Vaší reakci přečetl a eventuálně na ni zareagoval.

Proč se DuchDoby.CZ bez Vaší pomoci neobejde? Informace ZDE
Hello. Add your message here.