Státní úředníci, jejich práce, mzdové podmínky a morálka. To nechcete

Také Vám při jednání se státními úředníky vstávají vlasy na hlavě? Na jednoduchý dokument čekáte měsíc či déle? Myslíte si, že státní úředníci berou za nicnedělání velké peníze a přitom jim platy stále rostou? Pojďme se podívat, jak na tom vlastně ti státní úředníci ve skutečnosti jsou.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Klíčovou informací zde samozřejmě nebude nic jiného než výše jejich platu. Měla jsem několik možností zúčastnit se výběrových řízení státních úřadů a proto vím, jak zoufalé platové podmínky tam mají. Ostatně podívat se můžete sami, platové tabulky jsou veřejně dostupné na internetu [1] [2].

Pro příklad uvedu platovou situaci mého posledního pracovního pohovoru u okresního soudu v Praze. Šlo o pozici Vedoucí pro trestní kancelář. Jelikož na tuto pozici nepožadovali vysokoškolský titul, byla zařazena do 8. platové třídy. Dle mé praxe (do 6 let) spadám pod stupeň 4 a proto by výše platu odpovídala 17.900,- Kč hrubého. V čistém je to pak 14.400,- Kč. Pokud bych však byla třeba těsně po škole a neměla praxi žádnou, dostala bych závratných 16.000,- Kč hrubého, tedy 13.085,- Kč čistého. Jako vedoucí by mi náležel ještě příplatek za vedení, ale to prý jsou drobné. Abych si ještě udělala představu, jak se u státních zaměstnanců plat navyšuje, uvedl mi pán příklad, že až dosáhnu praxe 32 let (tedy za 26 let, tedy těsně před důchodem), bude mi přiznáno 24.120,- Kč hrubého (18.676,- Kč čistého). „To už to budete mít lepší někde za pokladnou,“ dodal úsměvem. Takový Lidl v současnosti nabízí po dvou letech 27.500,- Kč hrubého (21.009,- Kč čistého). Skoro to vypadalo tak, že mě pán sám navádí, abych si hledala práci jinde.

Je Vám tedy asi jasné, jak potom může vypadat práce těchto úředníků. Za takovou almužnu jim nestojí pro Vás něco udělat. Za takovou almužnu nemůže pracovat žádný vzdělaný člověk. Už to, že mne paní z úřadu práce poslala právě na pozici Vedoucí pro trestní kancelář, i když nemám žádnou praxi u soudu, natož s jakýmkoliv vedením lidí, nasvědčuje tomu, že paní té chytrosti moc nepobrala. Už i před tím mne poslala na pohovor, kde měli v požadavcích psaní všemi deseti, i když jsem jí jasně řekla, že psát všemi deseti neumím (ačkoli píši rychle čtyřmi). To byl samozřejmě důvod, proč mne pak na danou pozici nevybrali. Obecně když komunikuji s úředníky státu, je to k vzteku, a někdy i k pláči. Když po úřednících něco chci, trvá to klidně i dva měsíce, než se uráčí danou věc řešit. A to se musím ještě připomínat. Zákonnou lhůtu 30 dní totiž nikdo nedodržuje. A kde není žalobce, není soudce. Kdo by taky měl na soudy čas a soudní výlohy peníze.

Sama dobře nechápu, jak se za takové peníze může někdo tady v Praze uživit? V Praze, kde se nájmy pohybují kolem 10 – 12 tisíci plus poplatky za energie nějaké další 3 – 4 tisíce. Pokud člověk žije sám, nebo třeba ještě s dětmi (matky samoživitelky), nemá šanci na normální bezstarostný život, natož aby ještě něco ušetřil do budoucna. Musí obracet každou korunu a pokud se něco nečekaně pokazí, může jednoduše skončit na ulici. Zrovna včera jsem viděla pořad Policie v akci, kde dva policisté pakovali mladého bezdomovce z neoprávněně obývaného odstaveného vozidla. Jeden z policistů pak do kamery podotkl, že mladých bezdomovců stále přibývá. Když se znovu podíváme na naši platovou tabulku č. 3, daný bezdomovec by spadal do 1. platové třídy (základní vzdělání) a 1. stupně (žádná praxe) a jeho plat by odpovídal 9.070,- Kč hrubého (7.649,- Kč čistého). To prostě není normální!

Abych to shrnula, státní zaměstnanci se mají dobře jen na těch vyšších postech, úředníci za přepážkou si tolik vyskakovat nemohou. Taky vím, že se na tyto pozice nikdo moc nehrne, protože třeba na úřad práce neustále někoho shání. Když jsem byla na pohovoru na referentku ČSSZ (jak zoufale trapné je toto označení), paní se mnou jednala jako bych už druhý den měla nastoupit. Když mi ale sdělila výši platu, která byla stejně žalostně nízká jako u okresního soudu, paní jsem přerušila a odešla. Když Vás tedy budou někde na úřadě štvát, vzpomeňte si na jejich výplaty. Za to se Vám nikdo v práci nepředře. A podle toho s Vámi pak také na úřadě daní šizení státní zaměstnanci jednají.
  

Starší související články

# Od pracovní neschopnosti k bezdomovectví
# Úřad práce jako podpora (v) nezaměstnanosti
# Desatero monetárního otroka

Martina Koťarová

je zejména korektorka, matematička a amatérská fotografka. Má ráda děti, faunu a zkrátka vše živé. Jejím přáním a snem je nastolení takové společnosti, ve které bude panovat porozumění, úcta jednoho k druhému, respekt k přírodě a zdravé sebevědomí, čemuž se nejvíce podobá Ekonomika založená na přírodních zákonech / zdrojích prezentovaná Hnutím Zeitgeist.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře