Blbý, blbější a nejblbější v (i)racionálním potravinářství

Blbý kdo vyrábí, blbější kdo prodává, nejblbější kdo kupuje. I tak by se dala ve značné stručnosti charakterizovat praxe nabídky, distribuce a poptávky mnohých potravin a dalšího zboží zaměřeného na přirozeně se stravující lidi (uvědomělé ve věci vzdělané lidi neboli vegany, máme-li potřebu nutně škatulkovat).

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Karcinogen (též kancerogen) je jakákoliv chemická látka, biologické agens (např. virus), radionuklid nebo průmyslový proces, který způsobuje nebo napomáhá rakovinnému bujení buněk, které vede k výskytu rakovinných nádorů. Oficiální databázi karcinogenů vede Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je také kategorizuje podle míry vědeckých důkazů o souvislosti mezi vystavení danému faktoru a výskytem rakoviny“ píše se k dnešnímu dni na české Wikipedii (stránka https://cs.wikipedia.org/wiki/Karcinogen).

O prokázaném rakovinotvorném vlivu masa na člověka jsme psali [2] v minulosti. Dnes si s fotografiemi poukážeme na některé na oko přírodnější a zdravější produkty, jaké se nám snaží někteří konkrétní výrobci, respektive prodejci prostřednictvím specializovaných samostatných regálů určených pro racionálněji stravující se lidi pod rouškou rádoby zdravé stravy nabízet. Navštívili jsme regály Tesca v pražském Zličíně.
 

Sojové a mandlové mléko Alpro

Sojové a mandlové mléko Alpro není vzorem zdravé výživy z důvodu obsahu cukru, mořské soli, aromat a dalších zbytečných přidaných látek. Toto nikterak nesouvisí s racionálním stravováním. Sůl slouží jako konzervant, fajn. Při vysoké ceně bych očekával a snesl alespoň sůl himalájskou, když už to musí být. Stejné je to s mlékem mandlovým. Cukr, mořská sůl, aromata, stabilizátory… Slazené rostlinné mléko do zdravé výživy rozhodně nepatří.
 

Kokosová voda Goya

Kokosová voda Goya je více Goya než kokosová voda. Obsahuje neskutečných 5,5 % cukru! Když budu chtít kokosovou vodu slazenou, půjdu si koupit ochucenou nebo si do neslazené dám sladidlo sám, ne ne? Ani většina kokosových vod včetně Goya nepatří mezi zdravé potraviny, ačkoli se nachází ve výběrovém regálu.
 

Karbanátek a bratwurst Papei

Spíše než wurst bych napsal worse aneb produkt značky Papei rozhodně nepapej! Celým českým obalem, tedy kromě absence správného českého názvu produktu klobása, začínaje a kontroverzním složením konče. Ano, oba produkty Papei zdravou výživu neviděly ani z vlaku. Jeden z nich obsahuje dokonce pětkové „éčko” Glutamát sodný. Důležité poukázat na odvážné tvrzení výrobce Papei „Super dokonalý od Papei”. Názor si udělejte sami.
 

Regály se zdravou výživou plné nezdravých pokrmů

Pokud jste čekali dlouhé rozepisování se jako obvykle, zklamu Vás. V podstatě tyto tři příklady k nastínění této vážné problematiky bohatě stačí. Regály podle prodejců se zdravou nebo tzv. racionální výživou obsahují ve skutečnosti jen zlomek zdravé nebo tzv. racionální výživy. Mimochodem jaká je definice zdravé výživy? Osobně bych nic zdravou výživou nenazýval. Je zkrátka buď nezdravá strava (pro člověka maso, mléko a další živočišné výrobky – v podstatě toto nelze v našem případě za stravu ani nazývat), nebo prostě jen výživa.

Sledujte nás

Martin Mojmír

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Pouhé udržení našich webových stránek online na internetu nás stojí měsíčně 1.800 Kč.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.

Více o tom, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE. Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, pokud se pro ni rozhodnete, předem srdečně děkujeme!
Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se v současné době zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky, co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, interForum.cz a řady dalších.

Martin Mojmír

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování: