Na vytištění domu 3D tiskárnou stačilo 24 hodin

Na 3D tiskárně se dá vytisknout prakticky cokoli, proto není žádným překvapením, že se na nich tisknou i domy. Počin ruské firmy Apis Cor je ale hodný obdivu, dům vytiskla za pouhých 24 hodin.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Vytištěný dům o velikosti 37 metrů čtverečních stál 10 tisíc dolarů. Všechny komponenty domu, včetně zdí, jsou tvořeny betonovou směsí. Nátěr zdí a doplňky jako okenní rámy a nábytek byly přidány později.

V domě je předsíň, ložnice, obývací pokoje a kuchyň. Zatím jde o prototyp nacházející se ve vývojovém centru Apis Cor v Rusku, ovšem firma doufá, že podobné domy začne brzy prodávat veřejnosti. Struktura vydrží údajně 175 let.

Chceme změnit pohled lidí na to, že stavba nemůže být krátká, přívětivá k životnímu prostředí, efektivní a zároveň spolehlivá,“ píše zakladatel firmy Nikita Chen-yun-tai na stránkách Apis Cor.

Společnost o sobě tvrdí, že je první firmou na světě, jež dokáže vytisknout dům přímo na místě, kde bude stát. Tištěné domy bývají totiž obvykle po kusech tištěny v kontrolovaném prostředí a sestavovány až na určené finální pozici. Apis Cor nicméně dýchají na záda čínské firmy, které také ve velkém tisknou domy. Minulý rok například vytiskly celý panelový dům.
 

Použité zdroje

Foto i text: vtm.zive.cz, apis-cor.com

Sledujte nás

Martin Mojmír

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na září 2019 jsme vybrali 1.300 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se v současné době zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky, co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, interForum.cz a řady dalších.

Martin Mojmír

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování: