Havlovu červenou lavičku poškodili vandalové. Po měsíci od instalace

Havlovu červenou lavičku poškodili vandalové. Po měsíci od instalace. Praha 6 podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Jinými slovy hledá oběť, ze které by vytáhla až statisíce korun.


Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM; zřeknutí se odpovědnosti ZDE)

 

Lavička za všechny prachy

Tak takhle se to dělá! Město se rozhodne smyslet si a realizovat nesmysl za téměř milion korun a pak, když jej někdo poškodí, a to byť třeba jejím běžným použitím (lavička je nekvalitní a při sebemenším otření se lak sloupne), začne hledat oběť, která škodu běžně maximálně za pár tisícikorun zaplatí. Přitom největší podíl viny za vše kolem lavičky nese zejména Praha 6. A je to právě také a pouze Praha 6, jež by za projekt měla nést hlavní podíl odpovědnosti.

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina v pondělí podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Lavička Ferdinanda Vaňka je umělecké dílo ve veřejném prostoru, jeho poničení je v lepším případě vandalstvím a v horším případě zlým úmyslem. Zkontaktovali jsme autory díla a požádali je o jeho opravu,“ podotkl. Podle Laciny vznikla škoda v rozmezí 15 až 150 tisíc korun. Přesná částka bude známa po opravách. Dotáhneme cenu lavičky na milion, co říkáte?

Lavička logicky sklidila obrovskou vlnu kritiky a to jak za nesmyslně vysokou cenu daného zajisté mistrovského díla, tak obecně za vskutku její obtížné umístění. Lavička dvojice architektů Ley Dostálové a Petra Pištěka přišla na neskutečných 850 tisíc korun. Z toho výroba stála půl milionu a usazení lavičky dalších 350 tisíc. Že Vám to přijde na hlavu postavené? Neměly by nést za lavičku odpovědnost spíše ti, kdož s takovým nápadem přišli? Prakticky každým dnem můžeme vidět podobná masivní mrhání penězi daňových poplatníků.


Místo lavičky péče o potřebné

850.000 Kč za onen genitální nápad s lavičkou mohou být například i 2.000 Kč pro dvě matky samoživitelky v hmotné nouzi vyplácené měsíčně po dobu necelých 18 let! Anebo totéž čtyři důchodci po tisícovce. Za 850.000 Kč lze pořídit také docela slušný zrekonstruovaný byt 2+1 pro rodinu s dětmi ve středočeském kraji s výborným přístupem k sociálním službám a nedaleko hlavního tahu na Prahu.


 

Podobnou lavičku za několik tisícovek

Podobnou lavičku lze vyrobit a umístit na zakázku do dejme tomu 25.000 Kč? A to nemusíme být žádní architektoničtí šampióni. To máme dvě masivní prkna, pivní soudek plněný pískem, červenou barvu, nějaké ty úchyty, lopatu, beton, dalších pár drobností, jednoho „rudého krka” a lavička může stát.
 

Použité zdroje

Foto: MČ Praha 6
Text: praha.idnes.cz

Čtěte také

# Absurdita zvaná přírodní kosmetika
# Přednáška: Tajemství marketingu potravin
# Desatero monetárního otroka

Martin Böhm
Sledujte nás

Martin Böhm

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.200 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na leden 2018 jsme vybrali 1.300 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Martin Böhm
Sledujte nás
Martin Böhm

Martin Böhm

je informatik, futurolog, žurnalista, bloger, manažer, korektor, porotce, kritik a umírněný skeptik. Věnuje se zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, sociologii, ekologii, etice a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Ekonomiky založené na přírodních zákonech / zdrojích, co by udržitelného modelu, provozovatelem projektu DuchDoby.CZ, interForum.cz a řady dalších a externistou rádia Svobodný vysílač CS.

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Po odeslání komentáře bude tento nejprve předložen redakci ke schválení, aby tato nejprve posoudila jeho morální a etickou nezávadnost, což může nějakou dobu trvat. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování:
edík
Anonym

Kolik stojí prázdný sed od piva (starší typ) nevím,3 metry dlouhé prkno mám na půdě+pytel cementu (to je moc) 850.000 tak za tu cenu by měl jít někdo „sedět“ a na tvrdo.Nejspíš ti lumpové z Prahy 6 a oba „architekti“.Jsou to přeci zloději!!!!!!!!!!!!!!!

Proč se DuchDoby.CZ bez Vaší pomoci neobejde? Informace ZDE
Hello. Add your message here.