Nový zákoník práce? Pohoda!

Už od dubna by měl platit nový zákoník práce, který má poprvé stanovit pravidla pro home office neboli práci doma. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více chránit práva a bezpečnost zaměstnanců.

 
Novelou by však podle Pirátů dosáhlo opaku a institut home office zničilo. Pirátská strana proto zaslala otevřený dopis ministryni práce Michaele Marksové, v němž ji vyzývá, aby ministerstvo novelu přepracovalo.

Celý článek na Pirati.cz.

 

Reakce DuchDoby.CZ s citacemi

Podle novely by zaměstnavatelé museli zaměstnancům poskytnout nebo proplatit veškeré nástroje nutné pro práci doma jako počítač, telefon, Internet a v doslovném výkladu i energie, ideálně formou blíže nespecifikovaného paušálu.

Blíže nespecifikovaný paušál nastavíme na jednu korunu, podepíšeme si se zaměstnavatelem a jedeme dál.

Další opatření se týkají hlavně bezpečnosti práce – nadřízení by museli zaměstnancům poskytnout školení o bezpečnosti práce a zkontrolovat, zda mají bezpečné pracovní prostředí. Pracovníci by měli v pracovní době zakázanou manipulaci s nebezpečnými předměty.

Rozšíříme standardní protokol bezpečnosti práce o tyto další prvky, podepíšeme a jedeme dál.

Zaměstnavateli by vznikla i povinnost zajistit, že lidé pracující doma nejsou od svých kolegů izolovaní a že svůj byt občas opouštějí.

Zaměstnanec podepíše, že není od svých kolegů izolován, že svůj byt občas opouští a jede se dál.

„Ministryně Marksová zašla ve snaze ochránit zaměstnance absurdně daleko. Budou snad zaměstnavatelé kontrolovat, jestli pracovníci nemají doma kluzkou podlahu nebo jestli mají dobře utažené plynové kohoutky? A proč vůbec regulovat něco, co už dlouhá léta funguje zcela bezproblémově i bez legislativního rámce,“ komentuje novelu předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Toto se určitě dít nebude, znemožňuje to totiž článek 12 Listiny základních práv a svobod, jež je neoddělitelnou součástí Ústavy České republiky (přesněji jde o Domovní svobodu).

Opatření by vedla ke zbytečné finanční a administrativní zátěži firem a ty by tak pravděpodobně počet lidí pracujících doma rapidně snížily. To potvrzuje i průzkum agentury Online People, dle nějž by 88 % dotázaných firem home office omezilo a dokonce celých 93 % dotázaných zaměstnanců by bylo raději, kdyby zákoník práce vůbec neprošel.

Z výše uvedených důvodů s tímto tvrzením Pirátů nesouhlasím a co se průzkumů různých agentur týče, na webové stránce Pirátů jednak chybí odkaz na onen výzkum a zároveň jak víme, podobné výzkumy nejsou ničím jiným než pouhým názorem z nedostatku informací některých konkrétních vybraných lidí, což rozhodně nelze objektivně průměrovat. Totiž můžeme to srovnat s například výzkumem průměrné mzdy zaměstnanců, při které změříme-li si na jedné straně jednatele firmy s příjmem 500.000,- Kč měsíčně a na straně druhé uklízečku (pardon, vlastně manažerku úklidu) s příjmem 10.000,- Kč měsíčně, získáme tím na straně třetí mzdu například právě „průměrného“ pracujícího prvoka a krále prvních lidí ve výši 255.000,- Kč měsíčně, což je samozřejmě holá 3,14čovina.

 

Daňovými poplatníky hrazená ztráta času

Není to tak horké, jak podle Pirátů vypadá. Podepíšeme si v podstatě jen několik dalších buzeračních papírů navíc a pohoda. Novela zákoníku práce tak není ničím jiným něž daňovými poplatníky hrazenou ztrátou času.

 

Použité zdroje

Text: Pirati.cz
Foto: cilichili.cz

Sledujte nás

Michal Čech

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na červenec 2019 jsme vybrali 1.450 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Michal Čech
Sledujte nás

Michal Čech

je externím spolupracovníkem DuchDoby.CZ, trvale bytem a zaměstnáním v Německu, spoléhajícím se na článek 17 československé Listiny základních práv a svobod. Pro publikaci využívá serverů proxy, neboť si přeje setrvat v anonymitě. Jméno Michal Čech je tedy pouze „umělecké”, používané výhradně kvůli oslovování. Na jiných serverech, kde figuruje svým svérázným způsobem (pálí natvrdo), je Michal též znám pod pseudonymem „Qestament”. Často sarkastický „zmrdobijec” bez servítek.

Michal Čech

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování: