Software a spolupráce, část 2 / VZ-Day ČR 2016

Přednášející Michal Mauser z Hnutí Zeitgeist ČR opět přináší popis jednotlivých opensource nástrojů, které Hnutí nabízí k využití, včetně dlouho očekávané platformy pro spolupráci na projektech.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Související články

Pozvánka na VZ-Day ČR 2016
Fyzický VZ-Day ČR 2016 se pro nezájem ruší
Hodnoty lidské společnosti / VZ-Day ČR 2016
Úroky a půjčky v socioekonomickém a společenském kontextu / VZ-Day ČR 2016 (obsah bude zpřístupněn v lednu 2017)
Jak číst mezi řádky a nebýt manipulován / VZ-Day ČR 2016 (obsah bude zpřístupněn v lednu 2017)

 

Záznam přednášky

Software a spolupráce, část 2 / VZ-Day ČR 2016

Záznam z vysílání v rádiu Svobodný vysílač CS, včetně následné diskuze k tématu, si přehrajete ZDE [záloha].
Pokračovat v diskuzi můžete přímo na YouTube, v rámci komentářů pod tímto článkem nebo prostřednictvím našeho interFóra (informace o jednotlivých diskuzních možnostech a našich reakčních podmínkách vyčtete ZDE).
 

Co je Z-Day

Hnutí Zeitgeist pořádá každý rok takzvaný Z-Day (Zeitgeist Day, přednáškově-vzdělávací den Hnutí Zeitgeist), kterého se může fyzicky zúčastnit, zpravidla za splnění jednoduchých podmínek, široká veřejnost. Na tomto přednáškovém dni mohou vystupovat jak jednotliví členové Hnutí Zeitgeist, tak i pozvaní externí přednášející, a to výhradně na téma, jenž je v přímém souladu s myšlenkovým tokem Hnutí Zeitgeist. Tím je zejména informování o problémech současného socioekonomického systému a příčinách jejich vzniku společně a v souvislosti s návrhy řešení ve formě změny do tzv. Ekonomiky založené na přírodních zákonech / zdrojích. O tomto je vlastně Hnutí Zeitgeist jako takové.

Základní vzdělávací materiály naleznete na stránkách Hnutí v sekci Vzdělávání.

I Hnutí Zeitgeist ČR pořádá Z-Day každý rok, přičemž první Z-Day konaný výhradně v myšlenkovém toku Hnutí byl uskutečněn v roce 2014. Poslední Z-Day (ročník 2015) se uskutečnil, za laskavé pomoci a spolupráce našich zlínských přátel, v prostorách baru Nový svět.
 

Co je VZ-Day

VZ-Day je zkraktou sousloví Virtual Zeitgeist Day, tedy virtuálním dnem Hnutí Zeitgeist, který funguje poněkud odlišně, značně úsporněji a povětšinou také příznivěji pro přednášející a stále častěji i „hosty” (v uvozovkách proto, že hosté nejsou nebo nemusí být při konání akce fyzicky přítomni, viz níže). Zásadní rozdíl oproti běžnému Z-Day spočívá v tom, že se jednotlivé přednášky s přednášejícími předtočí, což lze provést prakticky kdekoli a kdykoli, čímž odpadá například a především tréma, neboť samotné natáčení lze v jeho průběhu upravovat nebo dokonce opakovat, s čímž souvisí samozřejmě i střih a ladění přednášek při následném zpracovávání videí, což vzhledem k jinak běžným živým přenosům v případě běžných Z-Day není možné. Jednotlivé přednášky se tedy s přednášejícími předtočí, zpracují a připraví ke sdílení na internetu, kdy jakmile je toto hotové, je Hnutím Zeitgeist určen den konání VZ-Day, kdy se buď, jak je běžné, uskuteční fyzický přednáškově-vzdělávací den, anebo se tento fyzicky vůbec neuskuteční, respektive VZ-Day proběhne zcela virtuálně. To znamená skrze živý přenos na některém ze svobodných internetových rádií (my používáme Svobodný vysílač CS), popřípadě na streamu vlastním přímo z webových stránek Hnutí.
 

Varianty VZ-Day

  • Varianta č. 1
    Pokud se rozhodneme pro fyzický (hybridní) VZ-Day, je učen datum a místo konání, kam se pozvou všichni přednášející a hosté. Na takové akci se jednotlivé, ještě nezveřejněné, ale již zpracované, přednášky promítají, aby ihned po nich byla na tomtéž místě uskutečněna již živá a standardně zaznamenávaná exkluzivní diskuze, na které je možné rovněž ihned získat odpovědi na libovolné otázky přítomných hostů a eventuálních posluchačů rádia či streamu. Zveřejnění záznamů s přednášejícími proběhne několik dnů po skončení fyzické akce.
  • Varianta č. 2
    Rozhodneme-li se však pro plnou virtualizaci, fyzicky (hybridně) se VZ-Day nekoná. Místo toho je stanoven den tzv. virtuálního konání, respektive interaktivního pořadu v rádiu, televizi a/nebo streamu na webových stránkách Hnutí. Toto je pravděpodobně neúspornější možná forma konání VZ-Day. Tato varianta VZ-Day se může konat také průběžně, tedy po jedné nebo více samostatných přednáškách. Otázky a odpovědi se zde řeší ihned, přímo v rámci pořadu, po skončení přednášky.

 

V obou případech jsou následně vytvořena diskuzní témata, kam lze pokládat otázky i dlouho po skončení VZ-Day, na které Vám, v rámci našich (časových) možností, spolu s přednášejícími průběžně reagujeme.
 

Předtáčení a konání VZ-Day probíhá, na rozdíl od běžných Z-Day konaných nepsaně v březnu, průběžně po celý rok. První VZ-Day ČR se měl původně konat fyzicky (varianta 1), byl však pro včasné nepotvrzení účasti některých přednášejících a nezájem hostů zrušen. Letošní VZ-Day ČR (2016) se tak koná virtuálně, ve variantě 2, na rádiu Svobodný vysílač CS. A nejen tímto článkem Vám předkládáme jeho první záznam.

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii a jazyk český. Aktivně se věnuje IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, datové analýze, futurologice, sociologii a ekologice. Martin je zároveň příznivcem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky co by udržitelného socioekonomického modelu. Mezi jím provozované projekty patří např. duchdoby.cz, jinemedium.cz, mojeretence.cz nebo fórum ETIQ.CZ, z.s.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře