Software a spolupráce, část 2 / VZ-Day ČR 2016

Přednášející Michal Mauser z Hnutí Zeitgeist ČR opět přináší popis jednotlivých opensource nástrojů, které Hnutí nabízí k využití, včetně dlouho očekávané platformy pro spolupráci na projektech.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Související články

Pozvánka na VZ-Day ČR 2016
Fyzický VZ-Day ČR 2016 se pro nezájem ruší
Hodnoty lidské společnosti / VZ-Day ČR 2016
Úroky a půjčky v socioekonomickém a společenském kontextu / VZ-Day ČR 2016 (obsah bude zpřístupněn v lednu 2017)
Jak číst mezi řádky a nebýt manipulován / VZ-Day ČR 2016 (obsah bude zpřístupněn v lednu 2017)

 

Záznam přednášky

Software a spolupráce, část 2 / VZ-Day ČR 2016

Záznam z vysílání v rádiu Svobodný vysílač CS, včetně následné diskuze k tématu, si přehrajete ZDE [záloha].
Pokračovat v diskuzi můžete přímo na YouTube, v rámci komentářů pod tímto článkem nebo prostřednictvím našeho interFóra (informace o jednotlivých diskuzních možnostech a našich reakčních podmínkách vyčtete ZDE).
 

Co je Z-Day

Hnutí Zeitgeist pořádá každý rok takzvaný Z-Day (Zeitgeist Day, přednáškově-vzdělávací den Hnutí Zeitgeist), kterého se může fyzicky zúčastnit, zpravidla za splnění jednoduchých podmínek, široká veřejnost. Na tomto přednáškovém dni mohou vystupovat jak jednotliví členové Hnutí Zeitgeist, tak i pozvaní externí přednášející, a to výhradně na téma, jenž je v přímém souladu s myšlenkovým tokem Hnutí Zeitgeist. Tím je zejména informování o problémech současného socioekonomického systému a příčinách jejich vzniku společně a v souvislosti s návrhy řešení ve formě změny do tzv. Ekonomiky založené na přírodních zákonech / zdrojích. O tomto je vlastně Hnutí Zeitgeist jako takové.

Základní vzdělávací materiály naleznete na stránkách Hnutí v sekci Vzdělávání.

I Hnutí Zeitgeist ČR pořádá Z-Day každý rok, přičemž první Z-Day konaný výhradně v myšlenkovém toku Hnutí byl uskutečněn v roce 2014. Poslední Z-Day (ročník 2015) se uskutečnil, za laskavé pomoci a spolupráce našich zlínských přátel, v prostorách baru Nový svět.
 

Co je VZ-Day

VZ-Day je zkraktou sousloví Virtual Zeitgeist Day, tedy virtuálním dnem Hnutí Zeitgeist, který funguje poněkud odlišně, značně úsporněji a povětšinou také příznivěji pro přednášející a stále častěji i „hosty” (v uvozovkách proto, že hosté nejsou nebo nemusí být při konání akce fyzicky přítomni, viz níže). Zásadní rozdíl oproti běžnému Z-Day spočívá v tom, že se jednotlivé přednášky s přednášejícími předtočí, což lze provést prakticky kdekoli a kdykoli, čímž odpadá například a především tréma, neboť samotné natáčení lze v jeho průběhu upravovat nebo dokonce opakovat, s čímž souvisí samozřejmě i střih a ladění přednášek při následném zpracovávání videí, což vzhledem k jinak běžným živým přenosům v případě běžných Z-Day není možné. Jednotlivé přednášky se tedy s přednášejícími předtočí, zpracují a připraví ke sdílení na internetu, kdy jakmile je toto hotové, je Hnutím Zeitgeist určen den konání VZ-Day, kdy se buď, jak je běžné, uskuteční fyzický přednáškově-vzdělávací den, anebo se tento fyzicky vůbec neuskuteční, respektive VZ-Day proběhne zcela virtuálně. To znamená skrze živý přenos na některém ze svobodných internetových rádií (my používáme Svobodný vysílač CS), popřípadě na streamu vlastním přímo z webových stránek Hnutí.
 

Varianty VZ-Day

  • Varianta č. 1
    Pokud se rozhodneme pro fyzický (hybridní) VZ-Day, je učen datum a místo konání, kam se pozvou všichni přednášející a hosté. Na takové akci se jednotlivé, ještě nezveřejněné, ale již zpracované, přednášky promítají, aby ihned po nich byla na tomtéž místě uskutečněna již živá a standardně zaznamenávaná exkluzivní diskuze, na které je možné rovněž ihned získat odpovědi na libovolné otázky přítomných hostů a eventuálních posluchačů rádia či streamu. Zveřejnění záznamů s přednášejícími proběhne několik dnů po skončení fyzické akce.
  • Varianta č. 2
    Rozhodneme-li se však pro plnou virtualizaci, fyzicky (hybridně) se VZ-Day nekoná. Místo toho je stanoven den tzv. virtuálního konání, respektive interaktivního pořadu v rádiu, televizi a/nebo streamu na webových stránkách Hnutí. Toto je pravděpodobně neúspornější možná forma konání VZ-Day. Tato varianta VZ-Day se může konat také průběžně, tedy po jedné nebo více samostatných přednáškách. Otázky a odpovědi se zde řeší ihned, přímo v rámci pořadu, po skončení přednášky.

 

V obou případech jsou následně vytvořena diskuzní témata, kam lze pokládat otázky i dlouho po skončení VZ-Day, na které Vám, v rámci našich (časových) možností, spolu s přednášejícími průběžně reagujeme.
 

Předtáčení a konání VZ-Day probíhá, na rozdíl od běžných Z-Day konaných nepsaně v březnu, průběžně po celý rok. První VZ-Day ČR se měl původně konat fyzicky (varianta 1), byl však pro včasné nepotvrzení účasti některých přednášejících a nezájem hostů zrušen. Letošní VZ-Day ČR (2016) se tak koná virtuálně, ve variantě 2, na rádiu Svobodný vysílač CS. A nejen tímto článkem Vám předkládáme jeho první záznam.

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na IT a jazyky studoval dále psychologii a speciální pedagogiku. Věnuje se ICT, datové analýze, datové žurnalistice, futurologii, sociologii a ekologii. Prosazuje a popularizuje koncept zdrojové ekonomiky co by udržitelného socioekonomického modelu. Kromě duchdoby.cz provozuje např. dále také projekty jinemedium.cz, mojeretence.cz nebo fórum ETIQ.CZ, z.s. Vlivem nešťastných okolností je Martin od r. 2023 invalidním.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře