20leté výročí „humanitárního bombardování“ (aktualizováno)

Před 20 lety NATO napadlo Srbsko a „humanitárními bombami“ vytvořilo islámský stát Kosovo.

Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM; zřeknutí se odpovědnosti ZDE)

Dnešek je výročím tzv. humanitárního bombardování, které trvalo od 24.3.1999 do 10.6.1999 na území bývalé Svazové republiky Jugoslávie. Válka začala tak, že bylo Srbům odesláno ultimátum, tzv. Rambouilletská smlouva, která by znamenala definitivní ztrátu Kosova a Metohije a faktickou okupaci Jugoslávie. Srbové toto ultimátum pochopitelně odmítli a USA reagovalo vojenskými údery.

Američtí agresoři začali házet své bomby přesně před dvaceti lety, zabili přes tři tisíce Srbů a Albánců. Tvrdili, že bombardují vojenské cíle, přitom se jim ale podařilo zničit pravidelný rychlík na trase Skopje-Bělehrad, uprchlickou kolonu z Kosova, dětský uprchlický tábor v Černé Hoře, celé centrum Prištiny bylo srovnáno se zemí, celá Kosovská infrastruktura byla zlikvidována. Při bombardování Bělehradu byla zasažena bělehradská porodnice a nemocnice, televize a mimo jiné také čínská ambasáda, kde tehdy zemřeli tři čínští občané.

V této válce byly nasazeny zbraně zakázané Ženevskou konvencí, jako jsou kazetové a grafitové bomby a byly nasazeny také bomby s ochuzeným uranem, které způsobily vysoký nárůst lidí nyní trpících rakovinou. Tímto aktem se NATO dopustilo aktu agrese, ale nikdo nebyl potrestán.

Václav Havel a humanitární bombardování

Dne 29. dubna 1999 ve francouzském listu Le Monde vyšla Havlova slova z rozhovoru, která poskytl v roce 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters.

Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: Nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: To, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO…
 

Použité zdroje

Text a foto: Facebook.com

Mohlo by Vás zajímat

11 největších lží Václava Havla
O čem nám, mimo jiné, lhali na základních školách a jak se „narovnat”

Aktualizace článku

24.03.2019, 22:30: Doplněna citace části rozhovoru

Sledujte nás

Michal Čech

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na červenec 2019 jsme vybrali 1.450 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Michal Čech
Sledujte nás

Michal Čech

je externím spolupracovníkem DuchDoby.CZ, trvale bytem a zaměstnáním v Německu, spoléhajícím se na článek 17 československé Listiny základních práv a svobod. Pro publikaci využívá serverů proxy, neboť si přeje setrvat v anonymitě. Jméno Michal Čech je tedy pouze „umělecké”, používané výhradně kvůli oslovování. Na jiných serverech, kde figuruje svým svérázným způsobem (pálí natvrdo), je Michal též znám pod pseudonymem „Qestament”. Často sarkastický „zmrdobijec” bez servítek.

Michal Čech

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování: