Vegan? Když ne trávu či kamení, tak co tedy vlastně jíš?

Setrváváte na návštěvách a rodinných oslavách o hladu, popřípadě u neochucené míchané zeleniny? Jste nuceni pořád dokola poslouchat jedno a to samé klišé typu pastva či kamení? Je na Vás permanentně vyvíjen tlak ve formě jízlivých poznámek pramenících z pouhého nerespektu Vaší volby přirozeného lidského a tedy i zdravějšího stravování? Pak je pro Vaše sobecké, nevzdělané známé tento článek tím pravým.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Co ti lidé, vegani, vlastně jí?

Obecná představa karnistů o jídelníčku veganů, respektive z biologicko-historického hlediska přirozeně stravujících se lidí, se omezuje pouze na trávu a kamení. Nebo tím alespoň velmi rádi karnisté vegany provokují. Pochopitelně tomu tak samozřejmě není. Veganská (dále uváděno již též jako lidská) strava je velmi rozmanitá, vhodná pro lidi všech věkových kategorií a zdraví, na rozdíl od té karnistické, prospěšná.

Co jedí vegani

Příklady vegan jídel

Co tedy uvařit těm svým „nezbedným” známým a příbuzným, kteří živočišné produkty nejí a kteří zrovna přijali Vaše pozvání na oběd? Vůbec není nutné vymýšlet nějaká speciální, náročná jídla; nemusíte hodiny sedět u internetu a složitě hledat, co vlastně ti lidé (vegani) mohou jíst. Jednak Vám k hledání na internetu stačí cca půl minuty, neboť čistě rostlinných receptů je tam již požehnaně, a za druhé stačí s použitím selského rozumu vařit úplně stejně jako jste zvyklí, akorát s výměnou živočišných produktů za ty rostlinné. V dnešní době, kdy trh s rostlinnými (chcete-li s veganskými) produkty rapidně roste, to již není problém. Ostatně on to nebyl problém ani pro Vás před cca 30 a více léty, jen jste na to tak nějak… pozapomněli.
 

Co použít místo živočišného mléka?

No co myslíte? Samozřejmě mléko rostlinné. Již každý obchod nabízí alespoň jeden druh rostlinného mléka. Existují mléka sójová, rýžová, ovesná, kokosová, mandlová, lískooříšková, konopná a další. Udělat si je můžete pohodlně, a mimochodem značně levněji, i doma [2]. Stejným případem je i rostlinná smetana. S obojím při vaření pracujete úplně stejně jako s živočišnou náhradou.
 

Co použít místo živočišného sýra?

Pochopitelně sýr rostlinný. Najdete ho v obchodech zdravé výživy, ale pro Vás jistě překvapivě i v Tescu, Globusu, Kauflandu atd. S rostlinným sýrem následně pracujete stejně jako se sýrem živočišným. V některých případech můžete jako sýr použít i tofu. Mezi uzeným (živočišným) sýrem a uzeným tofu většinou nepoznáte rozdíl.
 

Co použít místo živočišné majolky, tatarky, dresinku?

Rostlinnou majolku, tatarku, dresink. Opět lze vše koupit v obchodě, či si vyrobit doma.
 

Co použít místo živočišného jogurtu, pudinku?

Rostlinný jogurt, pudink. Též je najdete téměř ve všech obchodech. Pracujete s nimi stejně jako s živočišnými náhradami. Není však nad to udělat si pudink doma za použití rostlinného mléka.

Mimochodem třeba toto je luxus: mléčná rýže Söbbeke rýžový dezert Třešeň!

Alternativa mléka

 

Co použít místo živočišného tvarohu?

Tofu! Bílé neochucené tofu (tzv. natural), které můžeme označit jako „sójový tvaroh”. Pokud chcete sladký, krémový tvaroh, prostě jen tofu rozmixujte s několika lžícemi vody nebo rostlinného mléka, přírodním sladidlem a citrónovou šťávou. Příchuť pak můžete zvolit podle své fantazie (máte-li ovšem nějakou).
 

Co použít místo živočišného másla?

Rostlinný olej, rostlinné máslo. U rostlinného másla je trochu problém sehnat nějaké, které neobsahuje palmový olej nebo tuk. Ačkoli sice jde o rostlinný produkt, tak dle definice pojmu VEGAN palmový olej NENÍ veganský [2].

(Spousta rádoby veganů tuto skutečnost ignoruje s klasickými argumenty karnistů: „To bychom pak nemohli jíst nic.” Konzumací palmového oleje a tuku se tak sami degradují na pokrytecké egoisty, které tímto upozorňuji, že jejich případné komentáře na toto téma nebude naše redakce schvalovat.)

Samozřejmě ale rostlinné máslo bez palmového oleje existuje a to například Naturli Veganský tuk 225g BIO, nebo Cocovit 250g BIO Vitaquell. Chápu, že se Vám cena bude zdát vysoká. No to víte, dokud budou lidé chtít nekvalitní, zdraví škodlivé potraviny, které stojí pár šupů, tak ty kvalitní potraviny budou prostě drahé. Nebojte ale, návštěva veganů Vás nezrujnuje. Při vaření místo másla můžete použít rostlinný olej či tuk (samozřejmě ne palmový) a na veganský chléb jim můžete místo másla nabídnout rostlinnou pomazánku.
 

Co použít místo vajec?

Rozmačkaný banán, namočené a rozmixované lněné semínko, hrašku. Nehledě na to, že vejce můžeme ze spousty receptů úplně vyškrtnout, lze místo nich použít již zmíněné potraviny včetně těch, co jsou na obrázku níže.

Jak nahradit vejce

 

Co použít místo živočišného medu?

Rostlinný med, rostlinné sirupy. Zda se dá koupit rostlinný med v obchodě, Vám teď neřeknu, zatím jsem ho nehledala, ani nepotřebovala. Dá se ale určitě vyrobit [2]. Pokud se Vám do výroby nechce, rostlinné sirupy naleznete většinou v prakticky každém obchodě. Existuje datlový, rýžový, javorový, brusinkový a další. Se všemi můžete pracovat stejně jako s klasickým medem.
 

Co použít místo sádla?

Rostlinný olej. Na smažení by měl být nejvhodnější olej rýžový či řepkový. Dále existují oleje slunečnicové, kokosové nebo olivové. Extra panenský olivový olej je však vhodný do studené kuchyně, rozhodně ne na smažení.
 

Co použít místo živočišných uzenin a paštik?

Rostlinné uzeniny a paštiky. Lze je najít ve většině obchodů, případně v obchodě zdravé výživy je mají vždycky. Existují rostlinné salámy, párky, klobásy, paštiky i různé rostlinné pomazánky (obrázek níže). Se vším se pracuje stejně jako s jejich živočišnými náhradami. Poslední dobou značně rozšířil svůj sortiment obchod Globus (na Zličíně).
 

A nakonec co použít místo masa?

Tofu, tempeh, sóju (sójové kostky, plátky,…), rostlinné polotovary (když už je musíte koupit). Většinou se s těmito produkty vaří o dost jednodušeji než s masem. Nemusíte nic kuchat, nic porcovat; vykrajovat blány, šlachy, tučné kousky, které stejně téměř nikomu ani nechutnají. Nepřekáží žádné kosti. Nemusíte nic i dlouhé hodiny vařit nebo péct. S těmito rostlinnými produkty je o dost méně práce. Některé stačí jen ohřát a s vařeným bramborem a rostlinnou tatarkou lze ihned podávat. Vždy alespoň jeden z těchto produktů seženete již v každém obchodě, větší výběr pak mají opět v Tescu, Globusu, Kauflandu a samozřejmě ve zdravé výživě.

Co použít místo masa

 

Na co si dát pozor

V dnešní době jedové je úplně běžné, že se do potravin přidávají tzv. éčka. Některá jsou neškodná, jiná ale naopak zdraví vysoce nebezpečná. No a mnoho jich je samozřejmě živočišného původu, což je špatně. Seznam živočišných éček je, mimo jiné, ZDE. V žádných výše uvedených produktech by živočišná éčka být neměla, protože se jedná o výrobky určené právě pro vegany s označením vegan. Je ale dobré si stejně u všech výrobků číst složení, a to ať už kvůli palmovému oleji, anebo tomu, že se složení může kdykoli změnit.

Vegan obrázky

 

Příklad 1

Za jedno z klasických českých masových jídel můžeme považovat hovězí či vepřový guláš s kynutým knedlíkem. Snad každá domácí kuchařka ho již dělala. Recept si můžeme připomenout ZDE. Jak ho tedy předělat na rostlinný?

V tomto případě je nejvhodnější místo masa použít vařené (dle návodu na obalu) sójové kostky, se kterými pracujeme stejně jako s masem (samozřejmě není nutné je následně vařit hodinu a půl do změknutí, jak je uvedeno v karnistickém receptu). Místo sádla použijeme rostlinný olej a postup je pak úplně stejný jako v receptu. Kynutý knedlík uděláte klasicky, jen vynecháte vejce, které zde není vůbec potřeba. A pokud knedlíky děláte z mléka, tak ho jednoduše vyměňte za vlažnou vodu. Pokud se Vaši veganští příbuzní vyhýbají navíc ještě lepku, použijte bezlepkovou mouku, či místo knedlíků jim naservírujte bezlepkové, bezvaječné těstoviny, anebo třeba vařenou rýži.
 

Příklad 2

Kdo by neznal hrníčkovou bublaninu? Zde stačí místo živočišného mléka použít rostlinné mléko a místo vajíček rozmačkaný (rozmixovaný) banán. Voala, máte rostlinnou verzi. Klasickou mouku pak můžete nahradit moukou bezlepkovou a cukr rostlinným medem, či rostlinným sirupem, ačkoli cukr v rozumné míře není problém.
 

Co říci závěrem?

Doufám, že Vám tento článek trochu zvýšil povědomí o tom, co vlastně ti lidé jí, přestanete se neustále jen vymlouvat a spíše nám už něco dobrého uvaříte, eventuálně alespoň přestanete mít řeči o trávě a kamenech, kterými sice možná na chvíli oslníte své přátele, už ale ne vzdělanější veřejnost.

Pokud Vás ještě zajímá, proč jsem se zrovna já rozhodla jíst opět jako člověk, dočtete se to v mém článku „Kdy a proč jsem si vybrala zdraví, soucit, empatii a rozum”. Jelikož je článek psaný pouze 3 měsíce poté, co jsem si uvědomila a připustila všechny ty hrůzy člověkem páchané na zvířatech a životním prostředí, je článek vůči lidem trochu ostřejší. Pokud se tomu divíte, zhlédněte film Dominion (zapněte si české titulky), či starší Pozemšťáné.

Jak jsme si právě tímto článkem ukázali, není takovéto utrpení a bolest zakončená smrtí nevinných bytostí vůbec nutnédo , jak si rádi říkáme, vyspělé společnosti 21. století nepatří. Z toho důvodu budu už vždy stát na straně zvířat a bránit je před nejnebezpečnějším a zároveň nejhloupějším tvorem na Zemi – člověkem.

Bráníme zvířata

Respektuji zvířata více než lidi

Znalost člověka a zvířat

 

Související články

# Proč se vyvarovat konzumace masa aneb biologicko-historické znaky člověka
# Deset nedávných studií, kterým by měli ne-vegané věnovat svoji pozornost
# Vánoce jako svátky lží, pokrytectví, strachu a smrti. Projevy absurdního šílenství a masové idiocie
# Člověk a vitamín B12 (včetně osobních subjektivních výzkumů)
# Celá kategorie Zdraví a životní styl

 

Použité zdroje

# Obrázky: Facebook.com

Martina Koťarová

je zejména korektorka, matematička a amatérská fotografka. Má ráda děti, faunu a zkrátka vše živé. Jejím přáním a snem je nastolení takové společnosti, ve které bude panovat porozumění, úcta jednoho k druhému, respekt k přírodě a zdravé sebevědomí, čemuž se nejvíce podobá Ekonomika založená na přírodních zákonech / zdrojích prezentovaná Hnutím Zeitgeist.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře