Speciální mikrofiltr zabrání mrtvici

Speciální mikrofiltr se trvale voperuje do krkavice a tím zabrání mrtvici. Tato metoda, zdá se, bude od nynějška využívána v rizikových případech, jakými jsou například pacienti trpící fibrilací srdečních síní.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Prvenství v Nemocnici na Homolce

První zákrok byl proveden v pražské Nemocnici Na Homolce kardiology pod vedením profesora Petra Neužila. Provedli v pátek unikátní zákrok, který se ještě nikdy ve světě neuskutečnil. „Jedná se o zcela nový způsob léčby pacientů postižených fibrilací síní. Tato porucha srdečního rytmu může totiž v některých případech vytvořit krevní sraženinu, která pak způsobí cévní mozkovou příhodu,” řekl pro Právo o víkendu profesor Neužil. Rizikových je až dvacet procent těchto pacientů. Aplikace trvalého mikrofiltru je přitom celkem jednoduchým zákrokem, který dokáže krevní sraženinu mechanicky zachytit, než se dostane do mozkových cév, a tedy mrtvici předejít,“ dodal.

Operováno bylo pět pacientů o průměrného věku 67 let. V neděli byli propuštění domu. „Všech pět prvních takto léčených pacientů mělo neřešitelnou fibrilaci síní. Tři nemocní byli již po prodělané mozkové příhodě, z toho jeden ji měl šestkrát,“ uvedl Neužil. Výkon se provádí za plného vědomí pacienta za pomoci ultrazvuku s pouze lokálním znecitlivěním. Filtr se po zapnutí spouštěče operatérem roboticky vysune z pouzdra injektomatu a rozvine se volně v dutině příslušné tepny. Zákrok trvá cca 15 minut. V případě, že mikrofiltr zachytí sraženinu krve, se tato na něm pod tlakem krve rozpustí. Tato „bezpečnostní pojistka” nepůsobí bolest ani žádné jiné nepříjemnosti. Díky mikrofiltru pacienti nadále nemusí brát farmaka na ředění krve.
 

Šance i pro jiné případy

Nový způsob, který jako první na světě zavedli na Homolce, dává velkou šanci nemocným s nejen poruchou srdečního rytmu. Mikrofiltr může zabránit vzniku mozkové příhody obecně. Je doufejme jen otázkou času, kdy se, a zda vůbec, lékaři začnou zabývat uplatňování metody i v jiných případech. Každopádně vždy bude platit, že nejlepším způsobem ochrany před rizikem civilizačních chorob je řešení příčiny, čímž je racionální strava a pravidelný pohyb.
 

Použité zdroje

Text: Novinky.cz
Foto: retro-auta.cz

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na IT a jazyky studoval dále psychologii a speciální pedagogiku. Věnuje se ICT, datové analýze, datové žurnalistice, futurologii, sociologii a ekologii. Prosazuje a popularizuje koncept zdrojové ekonomiky co by udržitelného socioekonomického modelu. Kromě duchdoby.cz provozuje např. dále také projekty jinemedium.cz, mojeretence.cz nebo fórum ETIQ.CZ, z.s. Vlivem nešťastných okolností je Martin od r. 2023 invalidou.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře