Výpadky proudu jako absurdnost moderní doby

Celou neděli nám opět nešel v Novém Boru elektrický proud. Podobná situace se opakuje každý rok i vícekrát, byť na kratší dobu. Tu selže něco a tam zase něco jiného. Potom je potřeba, aby technici závadu lokalizovali a opravili, což může trvat dlouho. Mimochodem to vážně neexistuje nic rychlejšího než metoda „postupného vymezování“? Používá se při tom alespoň binární vyhledávání místo pomalého postupu od začátku na konec?

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Nechápu, kde jsou dnes, v moderní době, ty v jiných oborech běžně používané záložní prvky, které automaticky nastartují v momentě, kdy hlavní prvek vypadne. Zamýšlím se, kolikpak jich asi mají v ČEZu… S naprosto nespornou jistotou to přeci nemůže být otázka nedostatku peněz, když manažeři berou i milion Korun měsíčně [2]. 😉

Na webu ČEZu jsem přes mobil kdesi dohledal PDF se stavem výpadků, kde se k 16:15 (čtu přibližně v 18 hodin v neděli) píše pouze nic neříkající „vznik poruchy“. Přitom porucha je už minimálně od 9 od rána. Ostatní města mají stav například: „opravuje se“, „řeší se“, „vyslána četa“ apod. Vysvětlivky k tabulce nikde. Dnes už v tabulce dokonce ani sloupec o stavu není… To že jsem se samozřejmě nedovolal ani na zákaznické číslo na výpisu, ani poruchovou linku 800 850 860, mě vůbec nepřekvapuje. Pouze tři pípnutí naznačující: „Co bys nám zrovna ty asi tak nového nahlásil? Máme plné ruce práce s řešením věcí, které vůbec nemusely nastat. Táhni!“

Jen pro zajímavost přidám obrázek mapy mimořádných stavů z dnešního rána. Bez komentáře.

Co dodat? Osobně jsem si výpadek proudu docela užil a byla to pro mě příjemná změna. Naštěstí totiž nejsem při vytápění domu závislý na elektřině ani plynu, tak jsem nemrzl. Jeden den povídání při svíčkách ale bohatě stačí.

Stali jsme se jako civilizace příliš závislí na technologii a přitom nemáme díky našemu zastaralému socio- ekonomickému systému (finanční) prostředky na to, abychom její dostupnost zajistili. To je vážně smutné. Nekritizuji zde rychlost opravy, ale to, že by se výpadkům dalo třeba i úplně předejít. Bohužel nikoli tam, kde jde primárně o zisk. Zisku je jedno, že bude stále dokola opravovat mizerné produkty. Zisku je jedno, že při rozsáhlejším výpadku může dojít k újmám na zdraví. Je mu jedno, že obyvatelé domů, kteří topí elektřinou nebo plynem (ano, plyn se zapaluje elektrickou jiskrou), budou v zimě mrznout a bez plynu si neuvaří. Nebo je to snad chyba těch obyvatel, že nevynaloží další nemalé prostředky na prevenci něčeho, co by mělo být plošně zajištěné? Děláte si doma snad zásoby pitné vody pro případ, že by přestala téci například na týden? Nic takového se v Ekonomice založené na zdrojích nestane, protože zde není žádný zisk. A protože zde není žádný zisk, nejsou zde ani příčiny většiny problémů.
 

Aktualizace článku k 01.11.2017

Dnes (středa) jsem v televizi náhodou zaslechl, že jsou bez proudu stále tisíce lidí a je to mimo jiné i kvůli spadlým stromům na vedení. Vedení prosím uprostřed lesa. To bych tedy vážně nečekal, že na to spadne strom… Asi jsou kořeny tvrdé, že tam nelze kabely zakopat.


 

Autorství článku

Autor: Michal Mauser
Korektura: Martin Mojmír

Michal Mauser

je dobrovolník, humanista, aktivista Hnutí Zeitgeist a externí redaktor DuchDoby.CZ. Zajímá se o nové technologie nejen v oblasti technologií informačních, dále o tzv. open-source a svobodné projekty, projekty přechodného období do Zdrojové ekonomiky a oblasti jinak související.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře