Člověk a vitamín B12 včetně osobních subjektivních výzkumů

Jeden z nejoblíbenějších a nejčastějších argumentů lidí pro ospravedlnění masového zabíjení a požírání mrtvých zvířat je ten, že maso a další živočišné produkty jsou pro tělo člověka jediným zdrojem důležitého vitamínu B12. O něco bystřejší ví, že to zase tak úplně pravda není, takže k tomu dodávají, že pouze z živočišných produktů je možné získat jeho pro člověka vstřebatelnou formu. Z tohoto důvodu je prý maso nenahraditelné a ty, kdož ho nejíš, brzy zhyneš! Jenže ono je to celé poněkud jinak, pro fakta netřeba chodit daleko.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Kdo a kde vlastně vytváří vitamín B12?

Rostliny vitamín B12 neprodukují. Nedělají to ale ani zvířata. Za vitamín B12 mohou (vytvářejí ho) různé typy bakterií žijící převážně v půdě. Odtud se B12 dostává na povrch rostlin a také do vody.

Jelikož si však všechny rostliny chemicky „vylepšujeme“, vodu chemicky „čistíme“ a půdu chemicky „hnojíme“, získávání B12 z těchto zdrojů je pro nás problematické. Zvířata přijímají B12 mnohem snadněji, protože rostliny a zeleninu požírají většinou i s hlínou. Pokud se však nedostanou na naší chemičku nebo do našeho velkochovu. V dnešní době, kdy jsou zvířata zavírána do hal a chována na betoně, totiž ani ona vitamín B12 z přirozeného zdroje nepřijímají. Dostávají ho spolu s dalšími vitamíny a minerály ve formě uměle vyrobených směsí a doplňků potravy. Ve skutečnosti tedy lidé konzumující živočišné produkty přijímají B12 vyrobenou člověkem jako doplněk stravy úplně stejně jako lidé konzumující tento doplněk stravy přímo. Pouze přitom zabijí miliardy zvířat a to úplně zbytečně.

Když vidíte děti, jak trýzní kočku nebo ptáčka, napomínáte je, učíte je soucitu s živým tvorem. Ale sami chodíte na lov a zasedáte k obědu, pro který bylo zabito pár tvorů. Nepozastavíte se nad touto zjevnou protichůdností?

Lev Nikolajevič Tolstoj

Vitamín B12 je produkován také bakteriemi, které žijí v trávicí soustavě zvířat včetně člověka. Tyto bakterie se však u člověka a dalších zvířat vyskytují až ve spodní části střev, což znamená, že tělo již není schopno vitamín vstřebat a tak jej vyloučí spolu se stolicí.

Pokud by na tomto světě byli alespoň trochu chytří lidé, využili by toho a místo vypouštění lidských výkalů do řek a moří, což způsobuje jejich znečišťování, použili by je na přírodní, nechemické hnojení polí s rostlinou složkou, ze které by lidé dostali daný vitamín zpět do těla. Ostatně jako to dělají lidmi nechovaná zvířata.
 

B12 na internetu

Na internetu je informací o vitamínu B12 spousty. Všude se dozvíme o jeho prospěšnosti, o defektech, které způsobuje jeho nedostatek, a že jeho hlavním zdrojem v potravě jsou živočišné produkty jako vejce, mléko, sýry, maso a vnitřnosti, což mimochodem není tak úplně pravda… A samozřejmě to, že ti, kdo tyto produkty odmítají, jsou vážně ohroženi na zdraví. Respektive že si musí velice pečlivě hlídat své hladiny tohoto vitamínu, nejlépe snad denně chodit na testy, a že musí užívat, nejlépe denně, B12 jako doplněk stravy.

Popravdě raději budu užívat jednu pilulku vitamínu denně (mimochodem ideálně stačí i 1x týdně) než denně zabíjet tisíce zvířat zbytečně a denně užívat pět chemických léků na cholesterol, tlak, cukrovku, zažívací problémy či rakovinu a dalších deset chemických léků na problémy, které mi způsobily léky předešlé.
 

B12 v praxi

Tyto základní informace o vzniku vitamínu B12 jsem převzala z internetu a jelikož byly uvedeny na vícero stránkách (pochopitelně včetně odborných), předpokládám, že jsou správné (neexistují žádné relevantní protiinformace). Samozřejmě bychom si měli všechno ověřovat a nevěřit bezmezně informacím na internetu (psali to někde na netu, takže je to určitě pravda) či informacím od „odborníků“ s tituly a kravatou (kterým jde pouze o zisk, resp. svůj osobní prospěch). Měli bychom se dívat na původ zdrojů a do vědeckých studií. A úplně nejlepší možností, jak zjistit pravdu, je ověřit si dané tvrzení osobně, tedy pokud to samozřejmě okolnosti dovolují.

Ve věci vitamínu B12 je klíčovým tvrzením otázka zdrojů a vstřebatelnosti vitamínu B12. Tedy konkrétně zda lze dostatek B12 získat pouze z živočišných produktů, nebo zda to jde i z doplňků stravy. A právě v tomto případě není nic jednoduššího než si dané ověřit osobně na sobě. My s Martinem Böhmem jsme se rozhodli, že to uděláme.
 

Mé tři věty o B12

Níže uvádím výsledky svých testů na obsah vitamínu B12 v těle. První je ze začátku roku 2015 po 30ti letech téměř denní konzumace masa a druhý je ze začátku roku 2017 po výrazném snížení konzumace masa na 1 den v měsíci (v posledních 2 měsících vyřazení masa úplně) a po půlročním užívání doplňku stravy Homocystein vitality obsahující, mimo jiné, i vitamíny B6, B9 a B12. Závěr o jediném zdroji B12, živočišných produktech, a (ne)vstřebatelnosti B12 si udělejte sami.

Mimochodem zajímalo by mě, jak je možné, že mám po snížení konzumace masa vyšší obsah železa v těle, když je prý opět jeho hlavním zdrojem právě maso a doplněk stravy Homocystein vitality ho neobsahuje. Kdo by měl zájem také o zveřejnění výsledku testu na výši homocysteinu, nechť napíše níže do diskuze.
 

Martina Böhmová 2015
 

Martina Böhmová 2017
 

Výsledky výzkumu Martina Böhma

2014-1, 2014-2, 2015, 2017

Martin se začal zabývat racionálním životním stylem v roce 2011, kdy maso a výrobky z něj zcela vyřadil v roce 2014, od kdy také vedl na sobě výzkum. Prvotní impuls mu dala Česká společnost pro výživu a vegatariánství.
 

Použité zdroje

Text: cs.wikipedia.org, soucitne.cz (důrazně doporučuji), veganka.cz, vitalcentrum.cz
Foto: amolis.com

Martina Koťarová

je zejména korektorka, matematička a amatérská fotografka. Má ráda děti, faunu a zkrátka vše živé. Jejím přáním a snem je nastolení takové společnosti, ve které bude panovat porozumění, úcta jednoho k druhému, respekt k přírodě a zdravé sebevědomí, čemuž se nejvíce podobá Ekonomika založená na přírodních zákonech / zdrojích prezentovaná Hnutím Zeitgeist.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře