Jedy v jídle – E211 (benzoan sodný)

Benzoan sodný, známý též jako benzoát sodný, je sodná sůl kyseliny benzoové (benzenkarboxylové). Bílý prášek dobře rozpustný ve vodě. Používá se jako konzervant, především v kyselém prostředí, kde zamezuje množení kvasinek a plísní. Vyskytuje se i v přírodní formě, např. v brusinkách, švestkách, skořici a jablkách.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Použití benzoanu sodného

Benzoan sodný je nejvíce používán jako konzervant. Najdeme jej často v nealkoholických nápojích, okurkách ve sklenici, omáčkách a ovocných džusech, džemech, sýrech, ovocných salátech, margarínech, balených treskách a v dalších potravinách. Můžeme se s touto látkou setkat také v kosmetice, a to například v zubních pastách, šamponech, deodorantech nebo různých krémech s pH nejčastěji nižším než 4. Pro své antikorozivní účinky se velká část produkce používá jako přísada do nemrznoucích směsí v autě.
 

Výroba benzoanu sodného

Pro komerční účely se benzoan sodný vyrábí chemickým procesem – neutralizací kyseliny benzoové (ta se vyrábí oxidací toluenu) hydroxidem sodným. V roce 1997 byla celosvětová produkce odhadována na 60.000 tun. Největšími výrobci je Holandsko, Estonsko, USA a Čína.
 

Nežádoucí účinky benzoanu sodného

V kombinaci s kyselinou askorbovou (vitamin C) a benzoanem draselným se může tvořit benzen, jenž je znám jako karcinogen. Celý proces mohou urychlit podmínky skladování potravin jako teplo a světlo. Existuje silné podezření na způsobování dětské hyperaktivity, obzvlášť v kombinaci s umělými barvivy. U citlivých lidí nebo lidí s chronickým astmatem či kopřivkou může vyvolávat nebo horšit jejich příznaky. Reakce bývá silnější v případě kombinace s jinými látkami (např. tartrazinem). Dle některých zdrojů může benzoan poškozovat strukturu DNA a tím tak vyvolávat některé dědičné predispoziční choroby jako jsou Parkinsonova choroba a rakovina.
 

Doplňující informace

V celé Evropské unii je použití této látky omezeno na „nezbytně nutné množství” do vybraných druhů potravin, což nedeklaruje v podstatě vůbec nic. V USA je tato látka rovněž povolena, ovšem označena jako GRAS (obecné považování za poněkud bezpečné). V závislosti na podezřeních z nežádoucích účinků Coca-Cola oznámila, že nebude ve svých výrobcích benzoan sodný používat. Většině výrobcům a prodejcům potravin je však lidské zdraví a kvalita jejich života vzhledem k přidávání benzoanu sodného do jídla a nápojů naprosto lhostejné.
 

Příklady obsahu benzoanu sodného

V jakých konkrétních potravinách se jed benzoan sodný, označovaný číslem nebezpečnosti 4, vyskytuje, se dočtete ze zdroje na konci článku. Zakoupit jej můžete volně a bez varování o jeho škodlivosti na lidské zdraví na obalech jednotlivých potravin ve známých velkých supermarketech typu Billa, Albert, Kaufland, Tesco, Globus atd., ale samozřejmě i v obchodech menších. Takřka všichni výrobci i prodejci o tom, co prodávají, dobře vědí, ovšem v zájmu maximalizace svého osobního zisku a poptávky nevzdělaných lidí se o zdraví těchto příliš nestarají, stejně tak jako se tato zákaznická většina nestará o zdraví své a svých dětí tím, že podobné jedy nakupuje a následně bezmyšlenkovitě, mnohdy i v množstvím větším než velkém, konzumuje.
 

Jak situaci s benzoanem sodným řešit

V první řadě je důležité se o účincích benzoanu sodného na lidské zdraví (do)vzdělat. V souvislosti s tím je nutné číst příbalové letáky a etikety potravin, kdy jakmile si obsahu jedu všimnete, vraťte jej zpět do regálu, popřípadě bez úhrady obsluze restauračního zařízení, stěžujte si na vedení podniku, pošlete odpor státní zemědělské a potravinářské inspekci a informujte o své zkušenosti nejlépe na internetu. Vše je věcí poptávky a nabídky, kdy dokud podobné věci budete kupovat, budou je výrobci a prodejci prodávat a dokud o tom budete mlčet, nebudou konat ani státní orgány, neboť ani jejich úředníci a politici nejsou vzděláni, čili od nich nelze ani nic jiného očekávat.
 

Použité zdroje

Text: zdravapotravina.cz
Foto: zena.cz

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na IT a jazyky studoval dále psychologii a speciální pedagogiku. Věnuje se ICT, datové analýze, datové žurnalistice, futurologii, sociologii a ekologii. Prosazuje a popularizuje koncept zdrojové ekonomiky co by udržitelného socioekonomického modelu. Kromě duchdoby.cz provozuje např. dále také projekty jinemedium.cz, mojeretence.cz nebo fórum ETIQ.CZ, z.s. Vlivem nešťastných okolností je Martin od r. 2023 invalidou.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře