Proč si lidé zakrývají kameru na notebooku – článek na Novinky.cz, jenže ono to může být ještě mnohem horší (aktualizováno)

Chceme mít stále lepší elektronické vybavení v zařízeních, která každodenně používáme. No jo, jenže čím lepší a výkonnější vybavení své techniky máme, tím účinnější může být také následná špionáž.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Související články

Analýza Windows 10: Ve svém principu jde o pouhý terminál na sběr informací (diskusní téma)
Svobodné alternativy některých aplikací (diskusní téma)
 

Průmyslová špionáž?

Na Novinky.cz je dnes článek o zakrývání kamer na noteboocích, anebo třeba i chytrých televizích. Jenže stačí to? Samozřejmě nikoli, jsou totiž mnohem větší rizika než nějaké kamery, a to mikrofony, respektive dokonalá průmyslová špionáž, což tvrdím z pozice ICT odborníka! Jestlipak totiž víte, že můžeme být i odposlouchávaní? Stačí k tomu mít připojený mikrofon k počítači nebo notebook s mikrofonem vestavěným a vše, co řekneme, může být bez našeho vědomí přenášeno do internetu, tedy používáno proti nám. A zvlášť v době vydávání hafa aktualizací pro tzv. „telemetrii“ Microsoftem, kdy ve Windows 10 jsou tyto „funkce“ vyloženě integrované bez možnosti je jakkoli odstranit. Tak co, ještě chceme ty nový desítky zadarmo? A mít stále zapnutý Skajp či cokoli jiného? Pecka, že? A s mobily připojenými k internetu jakbysmet. Prakticky žádné soukromí! A Novinky.cz řeší kamerky v noteboocích…
 

Co tedy používat?

Linux! Už jen proto, že je open-source (má otevřený kód, který si můžeme snadno sami ověřit), je zdarma a dávno dokáže plnit veškeré potřeby běžného, ale i náročného, uživatele. Na Linuxu si upravíme fotografie, přehrajeme muziku i filmy, vytvoříme, editujeme, odešleme a vytiskneme dokument, zkrátka uděláme totéž co ve Windows či Macu. Jen zadarmo a s mnohem nižšími riziky. Ideální k tomu je např. distribuce Linux Mint, Ubuntu případně si zvolíme jinou.

linux

Použité zdroje

Texty: Novinky.cz, unixmen.com
Foto: Novinky.cz
 

Aktualizace 23.06.2016, 11:00

Zuckerberg má na notebooku přelepenou kameru. Paranoiou zřejmě netrpí (ac24.cz)
Zuckerbergův MacBook má přelepenou webkameru i mikrofon. Šéf Facebooku je ostražitý (zive.cz)
Proč je dobré zakázat kameru na počítači. Nebo aspoň přelepit nálepkou (blog)
Proč byste měli zakrýt svou web kameru hned teď? (ac24.cz)
SLEDUJÍ VÁS i v bezpečí vašeho domova! Jak a kdo? To se budete divit! (tn.nova.cz)
Šéf FBI se brání proti šmírování pomocí samolepky. A sklízí za to posměch (novinky.cz)

Odkazů na informace je více, sami si můžeme určit, které zdroje považujeme za důvěryhodné. Zda ty mainstreamové (často bulvární až prolhané), anebo alternativní (často pravdomluvné, ovšem mnohdy i konspirační). Na tomto tématu se totiž shodnou prakticky veškeré novinářské subjekty, ale zejména pak i ICT odborníci.

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na IT a jazyky studoval dále psychologii a speciální pedagogiku. Věnuje se ICT, datové analýze, datové žurnalistice, futurologii, sociologii a ekologii. Prosazuje a popularizuje koncept zdrojové ekonomiky co by udržitelného socioekonomického modelu. Kromě duchdoby.cz provozuje např. dále také projekty jinemedium.cz, mojeretence.cz nebo fórum ETIQ.CZ, z.s. Vlivem nešťastných okolností je Martin od r. 2023 invalidním.