Co je karnismus a kdo jsou karnisté?

Co je karnismus a kdo jsou karnisté? Setkáváte se s tímto termínem poprvé? Odpověď na tuto otázku Vás buď nepotěší, anebo Vám to bude jedno. V každém případě si na označení karnista budete muset zvyknout, neboť jste to pravděpodobně právě Vy, ačkoli jím přestat být lze snadno ze dne na den, z minuty na minutu.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Co je karnismus a kdo jsou karnisté?

Karnismus je to, že přestože milujeme jedna zvířata celým srdcem, zvířaty jinými ať vědomě, či nevědomě pohrdáme tím, že je jíme, nosíme jejich kůže, tvoříme z nich různé nesmyslné výrobky a že obecně takové iracionální zacházení schvalujeme a/nebo připouštíme. Karnistou je ten, kdož pravděpodobně neviděl umírat jehně, ale stejně pravděpodobně jej mrtvé denně vidí. Karnismus je to, proč člověku mohou téci slzy, když vidí selátko, ale při pohledu na slaninu se mu sbíhají sliny. Je to to, proč podporuje zabíjení, mrzačení a/nebo jiné týrání zvířat jeho každodenním chováním, ale nejspíše žádné zvíře nezabil sám vlastníma rukama, protože jak by přeci mohl?

Karnismus je to, proč vidí člověk lov trofejí jako něco krutého, ale už ne krutost skrývající se za jeho snídaní, obědem a večeří. Dnes je karnismus pokládán za „normální”, stejně jako bylo považováno za „normální” otrokářství a nadřazenost mužů. Ale jen proto, že „to” něco dělá spousta lidí, z toho přeci nedělá správnou věc.Karnismus je to, proč téměř nikdo nepodporuje myšlenku průmyslového farmaření, ale téměř všichni podporují tuto realitu svými penězi. Realitou je, že téměř 98 % zvířat pochází z průmyslových chovů. A nehledě na to, co si myslíme o tom, jak humánně můžeme ta zbylá dvě procenta chovat, stejně jsou zabíjena, mrzačena a/nebo jinak týrána proti své vůli, a to často na totožných jatkách jako ta ostatní. I ta takzvaná humánní zařízení mají k humánnosti daleko. Ke standardním praktikám patří například odstraňování zobáků kuřecích samiček, zabíjení kuřecích samců, kastrace selátek bez anestezie a oddělování malých telátek od matek.

Karnismus je to, proč lidská těla velmi předčasně umírají. Všechno to maso, vejce, mléko a výrobky z nich, které člověk konzumuje, jej činí civilizačně nemocným a zabíjí ho. Například ženy konzumující maso mají až 9x vyšší riziko onemocnění rakovinou prsu. Masojedi (terminologicky přesně mrchožrouti) mají obecně o 60 % vyšší šanci, že se jim rozvinou různé druhy nádorového onemocnění. Pojídání živočišných bílkovin je spojováno s vyšším rizikem onemocnění srdce, diabetu, obezity a vysokého tlaku.

Karnismus je důvodem značného znečišťování životního prostředí, nedostatku pitné vody a kontaminace té ostatní, vymírání živočišných druhů. 70 % škod páchaných na amazonském deštném pralese je pácháno kvůli pastevectví a výkrmu takzvaných hospodářských zvířat. Živočišná výroba je přímo zodpovědná za více emisí skleníkových plynů než veškeré druhy dopravy na celém světě dohromady.

Karnismus je to, že člověk jedná proti svým základním hodnotám, jako jsou spravedlnost, soucit a svědomí, aniž by si uvědomoval, ale nebo i věděl, avšak utíkal a schovával se před tím, co způsobuje.

Takže až si uvědomíme, co karnismus je, můžeme dělat volby odrážející to, co si skutečně myslíme a cítíme spíše než to, co nám bylo ve školách vnucováno, že si máme myslet a cítit. Můžeme se stát součástí řešení a dělat rozhodnutí, která pomohou vybudovat lepší svět pro nás pro všechny. Jak pro lidi, tak pro zvířata.

Karnista je zosobnění kombinace alibismu, pokrytectví a stupidity. Dokud budeme schvalovat a/nebo páchat zlo na zvířatech, těžko můžeme chtít, aby nebylo pácháno zlo na nás a našich blízkých.

Jak budete stárnout, tak pochopíte, že máte dvě ruce. Jednu abyste pomohli sobě a druhou, abyste pomáhali druhým. Audrey Hepburn

 

Související články

# Proč se vyvarovat konzumace masa aneb biologicko-historické znaky člověka
# Deset nedávných studií, kterým by měli ne-vegané věnovat svoji pozornost
# Vánoce jako svátky lží, pokrytectví, strachu a smrti. Projevy absurdního šílenství a masové idiocie

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na IT a jazyky studoval dále psychologii a speciální pedagogiku. Věnuje se ICT, datové analýze, datové žurnalistice, futurologii, sociologii a ekologii. Prosazuje a popularizuje koncept zdrojové ekonomiky co by udržitelného socioekonomického modelu. Kromě duchdoby.cz provozuje např. dále také projekty jinemedium.cz, mojeretence.cz nebo fórum ETIQ.CZ, z.s. Vlivem nešťastných okolností je Martin od r. 2023 invalidním.

Odebírat
Možnosti upozorňování:
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Palo
Palo
7 roky před

picoviny. vegani a vegetariani su na tom zdravotne ovela horsie. ludia nie su schopni travit rastlinnu stravu, trpia vyzivovymi nedostatocnostami a maju plne creva nestravitelnych skrobov, v ktorych si uzasne hoveju parazity a plesne. clovek nevie travit semena, orechy, obilniny, ani skrobove zemiaky, ci kukuricu a hromadu dalsich „potravin“. navyse nech si pan mudrlant prestuduje antinutrienty ako kyselina fytova alebo goitrogeny a pozrie sa, kde vsade tieto skodlive latky su. k tomu geneticka modifikacia tych uzasnych plodin alebo nechutna pesticidova a mykotoxicka kontaminacia obilia a pestovanych obilnin, kukurice atd

Eva
Eva
7 roky před
Reaguje uživateli  Palo

Bohužel,pokud si někdo myslí,že jen přestane konzumovat živočišné produkty a nic si o tom nepřečte,případně se neporadí,tak potom vzniká situace,že se takový člověk nestravuje správně a zákonitě mu něco chybí a může z toho mít zdravotní problémy.Osobně jsem přešla na veganství až ve zralém věku,maso mi nikdy nic neříkalo,jedla jsem ho jen proto,že ho jedli ostatní…přiznám se,že s tím tedy nemám problém,jím,co mi chutná a zdravotně jsem se hodně zlepšila,že si toho všimlo i moje okolí.Akorát je problém,že většina lidí nepřiznává stravě žádný význam a pak se jen diví,že se mi daří žít i bez léků(i po vážné nemoci).

Johanka
Johanka
7 roky před

Mám ráda zvířata a zároveň jím maso. Morální vzor ke svému chování cerpam z Bible. Bůh stanovil druhy jatecnich zvířat a povolil jejich konzumaci. Zároveň se zajímám o zdravou výživu. Vyhýbám se tedy potravinám z GMO surovin, smažení na rostlinnem oleji, margarinum, bílému pecivu a cukru. To je maximum, co mohu pro zdraví udělat.

Qestament
Qestament
7 roky před
Reaguje uživateli  Johanka

Čili alibisticko-pokryteckou Biblí ospravedlňujete své činy, přitom páté z desatera přikázání zní „nezabiješ”. A první „v jednoho Boha věřit budeš”. V takového Boha, jenž uctívá otroctví a smrt. V Boha, tvůrce a žadatele všeho otroctví a utrpení. Však archanděl smrti bude soudit činy každého pošetilého Božího dítěte. A stále dokola vracet se a trpět , dokud nezhasitelný plamen v nekonečné tmě nerozžehne skutečnou podstatu bytí. Avšak nezoufej dítě. Kdybychom ihned poznali, že světlo svíčky je oheň, pak by jídlo bylo již dávno uvařené.

Martina Koťarová
7 roky před
Reaguje uživateli  Johanka

Milá paní Johanko, vymlouváte se tu na Bibli, ale zřejmě jste ji ani nečetla. Ano, Hospodin promluvil k Mojžíšovi a Áronovi a řekl jim, která zvířata smí a nesmí lidé jíst, jedná se o tak zvaná Čistá a Nečistá zvířata (Leviticus 11:1-8). Víte ale, že do Nečistých zvířat (těch, která se jíst nesmí) patří mimo jiné i králík a PRASE? Prase, které je jistě na Vašem jídelníčku nejčastěji? A víte, že pokud někdo zabije kus hovězího dobytka, ovci nebo kozu, musí dle Bible dané zvíře přinést před Hospodinův příbytek, tedy do kostela (mimochodem Hospodina jsem nikdy v kostele neviděla), aby z něj Hospodinu přinesl oběť? A pokud to neudělá, bude vyobcován ze svého lidu (Leviticus 17:1-4)? Myslíte si, že je to dnes na jatkách běžná praxe?

Když se navíc vrátíme na samotný začátek Bible, píše se tam následující:
Genesis 1:29 – Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám všechny byliny vydávající semeno na celém povrchu země i každý strom, na němž je ovoce vydávající semeno. To vám bude za pokrm.”
Exodus 20:13 – Nezabíjej.
To si z nás Bůh jako dělá legraci? Není trochu schizofrenik?

V Bibli se toho píše spoustu. Například Genesis 3:16 – Ženě řekl: „Rozmnožím útrapy tvého těhotenství, své děti budeš rodit v bolestech. Po muži budeš dychtivě toužit, on ti však bude poroučet.“ Nebo Leviticus 18:22 – Nesmíš obcovat s mužem jako se ženou, je to ohavnost!
Nepřipomíná Vám to jisté jiné náboženství? Morálně tedy právo Šaría vítáte?

Něco Vám prozradím, paní Johanko. Bible nenabízí vysvobození a spokojený život, Bible nabízí otroctví a smrt (Římanům 6:16 a 6:23).

V Bibli se dále píše, že Bůh stvořil nebe a zemi v den první a člověka v den šestý. Dle vědců naše planeta vznikla před cca 4.6 miliardami let a první člověk se na ní objevil zhruba před 2.8 miliony let. To jaksi na informaci z Bible moc nesedí, že? Navíc jak si můžete být jistá, že právě křesťanství je to správné náboženství pro Vaši morálku? Kdybyste se narodila třeba v Řecku, uctívala byste teď několik Bohů a jejich morální zákony. Pokud je Bůh jen jeden, jak to, že na světě je těch Bohů a náboženstvích tolik různých? Není to snad proto, že si vše lidé vymysleli?

Na Vaši poznámku, že se zajímáte o zdravou výživu, budu reagovat pouze sdělením, že Světová zdravotnická organizace vydala před rokem a půl zprávu zakládající se na několika vědeckých studiích, že jakékoliv zpracované maso je karcinogenní stejně jako cigarety a alkohol. Bohužel člověk stupidní (chybně označován za člověka moudrého – homo sapiens sapiens) je opravdu tak stupidní, že tyto látky nejenže nezakáže, ale dále je vesele konzumuje. Pokud tedy považujete maso za zdravou výživu, pak Vás žel musím vyvést z obrovského omylu.

Michal Čech
7 roky před
Reaguje uživateli  Johanka

Paní Johanko. Na duch doby chodíte pro informace a vzdělání, ne pro názory. S názory jděte na facebook, twitter nebo jiný sociální média sdružující nevzdělaný blbce.

Petr Lebeda
Petr Lebeda
5 roky před
Reaguje uživateli  Martina Koťarová

Pokud budete lidi co jí maso nazývat pejorativně karnisté, mrchožrouti a označovat je za stupidní, nikdy nedosáhnete toho, aby Vašemu názoru věnovali pozornost. A tím zvířatům opravdu nepomůžete.

A s tím, že byste maso zakázala, co na to říct? Kvůli zvířatům nebo kvůli zdravé stravě? Vůbec nezpochybňuji, že veganská strava může být zdravá a plnohodnotná, ale stejně tak nezpochybňuji, že středomořská či okinawská strava může být stejně zdravá. Cesta k osvětě vede přes dialog ne přes svatou válku proti karnistům.