Co je Mumble a jak se připojit

Mumble je, stručně řečeno, bezplatnou aplikací umožňující pohodlnou hlasovou komunikaci prostřednictvím sítě internet, avšak na rozdíl například od známého Skypu s tím rozdílem, že je Mumble mnohem lépe koncipován a optimalizován pro konferenční hovory (neomezené množství konverzujících uživatelů naráz, podstatně nižší datový tok), podporuje zabezpečený přenos hlasu (šifrování aneb minimalizované riziko případného odposlechu) a patří do kategorie takzvaného svobodného softwaru (open-source). Aplikaci Mumble (a její odvozeniny, např. Plumble) lze využívat jak na počítačích, tak na „chytrých“ mobilních telefonech.
 

Připojení

Adresa serveru Mumble iniciativy ETIQ.CZ, z.s., na které se pravidelně setkáváme, je „mumble.etiq.cz“ s heslem pro vstup „NasMumble*2018“ (bez uvozovek). Na této adrese se v současné době můžete spojit též s představenstvem Hnutí Zeitgeist Česká republika (každé pondělí od 21:30), návrháři Ústavy suverénních občanů Koule (po dohodě prostřednictvím interFóra), redaktory zdejšího internetového magazínu a blogu DuchDoby.CZ (po dohodě skrz kontaktní formulář) a několika dalšími skupinami.
 

Stažení

Pro stažení klikněte na odkaz, nebo přejděte na webovou stránku mumble.info, vyhledejte Download Mumble, poklepejte na odkaz ve sloupečku Stable Release (ve stejném řádku, v jakém je uveden typ Vámi používaného operačního systému – nejčastěji Windows). Následně vyskočí dialogové okno, ve kterém zadáte, kam se má stahovaný instalační soubor uložit, odkud poté provedete instalaci aplikace (pro uživatele operačního systému Linux doporučujeme nainstalovat aplikaci přes správce softwaru té které konkrétní distribuce, jenž provede stažení a instalaci automaticky sám).
 

Instalace

Pro instalaci spusťte stažený instalační soubor a následně pokračujte tlačítky Další přes odsouhlasení licenčních podmínek, NainstalovatDokončit (uživatelé Linux neřeší a uživatele Maců zase neřešíme my).
 

Nastavení

Při prvním spuštění aplikace se zobrazí Průvodce laděním zvuku, s jehož pomocí Mumble nastavíte. Pokračujte stisknutím tlačítka Další. Na následující obrazovce Výběr zařízení doporučujeme vypnout poziční zvuk a dále pokračovat tlačítkem Další. Vyladění hlasitosti proveďte dle instrukcí v průvodci. Pokud máte s nastavením zvuku problémy, na Další obrazovce Zjištění hlasové aktivity doporučujeme nastavit Klávesa pro mluvení kliknutím do editačního pole a stisknutím požadované klávesy (například pravý Ctrl). Další obrazovkou je Kvalita & oznámení, kde doporučujeme zakliknout Vypnout Text-na-řečDalší. Na poslední obrazovce zvažte, zda chcete Posílat anonymní statistiky. Pokud si nejste jisti, nebo nemáte zájem, volbu odškrtněte a stiskněte Dokončit. Nyní, pokud nechcete použít již existující, je zapotřebí Vytvořit certifikát automaticky (účelem certifikátu je šifrovat hlasovou komunikaci, což by mělo znamenat nemožnost odposlechu). Pokračujte tlačítkem Další a zakončete Dokončit.

Objeví se obrazovka Připojení k serveru Mumble, na které stiskněte Přidat nový. Jmenovku si zvolte podle sebe. Do pole adresa napište „mumble.etiq.cz“ a jako uživatelské jméno doporučujeme vyplnit běžné jméno a příjmení, popřípadě jméno umělecké či přezdívku. Po potvrzení se server přidá do seznamu. Připojení proveďte dvojklikem na tuto položku. Pokud vyskočí hláška, že je certifikát neověřený, jakože nejspíše bude, klikněte na Ano. Pokud se připojení nezdaří, zkontrolujte, že nemáte ve jméně speciální znaky (mezery jsou povoleny) a nahraďte je eventuálně písmeny nebo číslicemi. No a do okna špatné heslo zadejte heslo správné (viz výše). Následně je třeba se dvojklikem přesunout do Vámi zvoleného kanálu, např. „Veřejný kanál 1“, anebo si založte a zabezpečte heslem komunikační kanál dočasný vlastní.
 

Problémy?

Pokud se Vám z nějakého důvodu připojení nepodaří, kontaktujte nás, v rámci našich časových možností se Vám vynasnažíme pomoci. Kontaktovat nás můžete, mimo jiné, prostřednictvím zdejšího kontaktního formuláře. No a pokud někde najdete na naši redakci či externí spolupracovníky telefonní číslo, ani to nezkoušejte. Ne že bychom s Vámi nechtěli mluvit, ale záležitosti týkající se tohoto projektu vyřizujeme výhradně elektronicky.
 

Děkujeme!

Provoz samotného Mumble serveru nás ročně stojí kolem dvou tisíc. Pokud náhodou najdete na své bankovní kartě nějakou tu stokorunku, kterou budete moci postrádat, budeme rádi, když se jí v náš prospěch efektivně zbavíte (číslo účtu 55555513 / 2010, zpráva pro příjemce „dar mumble“). Za jakoukoli pomoc děkujeme!
 

Za iniciativu ETIQ.CZ, z.s.
Martin Mojmír Böhm
 

Aktualizace této stránky proběhla 05.05.2019, 23:17. V případě neaktuálnosti budeme rádi, když nás upozorníte, abychom mohli uskutečnit nápravu.

 

ETIQ.CZ, z.s. - logo