Vánoce jako svátky lží, pokrytectví, strachu a smrti aneb projevy absurdního šílenství a masové idiocie

Před Vánoci zažíváme neklid až stres. Kupujeme věci, které nepotřebujeme a nepotřebují je ani lidé, které jimi obdarováváme, jací je třeba ve skutečnosti ani nechtějí a nemusí nás dokonce ani mít rádi. Vánoce jako svátky lží, pokrytectví, strachu a smrti aneb projevy absurdního šílenství a masové idiocie.


Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM; zřeknutí se odpovědnosti ZDE)

Každá tradice přináší zároveň otázku po jejím smyslu a obsahu; neměla by být něčím, co člověka svazuje, ale co mu naopak dává na výběr. Jsou ulice, kde se slaví svátky klidu a míru tak, že se na nich veřejně zabíjejí a kuchají zvířata opravdu tím, co chceme podporovat a k čemu se chceme hlásit? Tahle tradice je navíc poměrně mladá a pokud se na ni dokážeme podívat nezaujatýma očima, může nám připadat stejně podivná a barbarská jak tolik kritizované rituály jiných kultur, které na různé své svátky veřejně zabíjejí zvířata. Proč my sami, v dnešní době plné jiných možností, slepě děláme to samé? A jakou agresi v mnohých z nás vzbudí, když nám na tuto tradici zkusí někdo sáhnout? Až budete v nejbližších dnech procházet kolem kádí plných namačkaných kaprů, až budete vidět jejich veřejné zabíjení, krev kolem stánků, ve které šlapou děti, které kapry, jež se za chvíli změní v kus masa, se zájmem pozorují, zkuste se zeptat, co to říká o nás samých, o naší vlastní kultuře,“ píše se na Facebooku skupiny Vegan Fighter. Vánoce jako svátky lží, pokrytectví, strachu a smrti aneb projevy absurdního šílenství a masové idiocie.

Milujeme advent. Na pouličních trzích září světýlka, voní svařák a je slyšet cinkání zvonečků… Nebo to možná pan prodejce seká rybí hlavy u stánku?

Naložena do kádí, umačkaná, umučená, lapající po vzduchu, přes několik týdnů nekrmená stvoření odkázaná být symbolem křesťanského svátku pro věřící nebo jen společensky naladěné milovníky tradic a hostin. Utrpení kapra je paradoxním popřením všeho, pro co se modlíme a proč vlastně zapalujeme svíčky na adventním věnci. Zraněné ryby dusící se v igelitce na cestě do vany s chlorovanou vodou, aby se staly zábavou pro děti, než budou laicky a podomácku zabity, často ze zvědavosti. Mlčenliví martýři kouzelné doby adventního konzumu,“ zní ze serveru Ekoista.cz (celý článek k přečtení ZDE).

Vánoce jako svátky lží, pokrytectví, strachu a smrti aneb projevy absurdního šílenství a masové idiocie. Nic víc, nic méně. Takové svátky slaví zejména věřící křesťané. Lidé věřící v něco či někoho, kdo veřejně předkládá desatero přikázání, ale sám podporuje a na miliardách lidí po celém světě koná utrpení a smrt, páchá mnohdy i obzvlášť zrůdnou genocidu. Pokrytecká a vražedná bytost nazývající se „Bůh”. V čem se vlastně Bůh odlišuje od Satana? Na to se netřeba ptát. Satan není alibista ani pokrytec. Obojí je samozřejmě nesmysl, obojí ve skutečnosti neexistuje. Stejně tak jako není žádný létající Ježíšek, který nosí dárky oknem, v čemž lžeme našim dětem do doby, než přijdou ze školky či školy zklamaní se skutečností, že jsme my rodiče opět v něčem k nim nebyli upřímní.

Musíme se ptát na logiku příběhu s vševědoucím a všemocným Bohem, který vytváří nedokonalé lidi a viní je za své vlastní chyby,” řekl Gene Roddenberry, americký scenárista a producent, tvůrce nadčasového sci-fi světa a seriálu Star Trek.

 

 
Ryby se na stolech našich předků na štědrovečerní tabuli prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla – hrách či „pučálka“, houbové omáčky, čočka, „kuba“, sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem. Ve skutečnosti nejde o žádnou českou tradici, nýbrž o převzetí zvyků konkrétně z Rakouska. Takové kádě, plné zostuzených a zubožených ryb, každoročně přinášejí hojnost a štědrého Ježíška v první řadě majitelům „kaprobyznysu”. A my jsme byli poučeni schovávat si šupiny pod talíř. Žádná česká tradice, nýbrž prachobyčejný byznys se smrtí. O to tu ve skutečnosti kráčí. A slabomyslní a/nebo nevzdělaní nakupují.

Letos, než si stoupnete do fronty pro „tradičního“ vánočního kapra a budete se těšit na pohodu svátků ve svátosti a pokoře, zeptejte se především sami sebe: „Přiblížím se Bohu, jestli někomu odepřu svobodu, způsobím strach, bolest, utrpení a nakonec vezmu život?“ Vejde do mého domu klid a mír, pokud nemám soucit se živými bytostmi? Smím prosit o milost, dokud a pokud sám způsobuji utrpení, bolest a smrt? Patří skutečně násilí ke křesťanskému svátku? Zasloužím si vůbec jiné, lepší zacházení, když odmítám začít u sebe?

Ryba jako taková je symbolem našeho náboženství. Zkuste oslavit letošní Vánoce symbolicky – s perníčky ve tvaru rybky a se schovaným knoflíkem místo pravých šupin. Efekt pro hojnost to má stejný (naprosto žádný), ale dopad na karmu nezanedbatelný! Mimochodem člověk, který vědomě a úmyslně způsobuje zbytečné utrpění a smrt jiným živým tvorům, není a nemůže být duchovním ani mít s duchovnem cokoli společného. A to neřešíme, že maso je lidskému zdraví neprospěšné až nebezpečné a především není z biologicko-historického hlediska přirozené.

Tak šťastné, vražedné a nesmírně stupidní…
 

Související články

# Vánoce jako svátky klidu a míru, nebo krutosti a nenasytnosti?
# Proč se vyvarovat konzumace masa aneb biologicko-historické znaky člověka
# Deset nedávných studií, kterým by měli ne-vegané věnovat svoji pozornost
# Kdy a proč jsem si vybrala zdraví, soucit, empatii a rozum
# Půjde provozovatel DuchDoby.CZ za pokus o natočení reportáže o mlékomatu na pražském Zličíně do vězení?

 

Svátky u nás

Sejdu se s blízkými, pobavím, popřejeme si vše dobré s uznáním faktu, že jsme zase o rok starší a funguji dál. Stromek si doma (pokud jej mám z minulosti, resp. z doby, kdy jsem ještě nevěděl) ozdobím maličký umělý, nebo nejlépe neozdobím žádný. Rozhodně nekupuji živý, abych sledoval, jak v podstatě, s uříznutými „nohami”, mi „(vy)krvácí” v obýváku za vůně pomalu orgasmického (zá)pachu jeho čerstvé „krve”. Byť k tomuto účelu může být stokrát přímo (před)určen (o to snad ještě hůř).

Dárky od nikoho nepřijímám a ani je nedávám. Tedy až na smutné výjimky… Jakékoli obdarovávání mé osoby je mi značně nepříjemné, což preventivně dávám najevo. Jsem minimalista, k životu mi stačí přístřeší, teplo, strava, hygiena, stůl, postel, počítač a pokud možno čisté životní prostředí, kterého se nikomu žel nedostává, ale tak to je už čistě náš problém, problém společnosti, která si čisté životní prostředí zatím ještě nepřeje. Žiji v malém dvoupokojovém bytě, kde v jednom pokoji je pouze postel a stůl a ze druhého mám kancelář s levným základním počítačem. Dokázal bych si představit i menší jednopokojový byt, ale nejsem tu sám, takže…
 

Svátky u Vás

A co vy, jak probíhají pokrytecké svátky vánoční u Vás? Tedy pokud vůbec probíhají?
 

MACKA B – Co my jen jíme


 

Použité zdroje

Foto: vegansidekick.com, pictame.com
Dále součástí článku jako hypertextové odkazy

Mohlo by Vás zajímat

# Co je karnismus a kdo jsou karnisté?
# Přednáška: Tajemství marketingu potravin
# Desatero monetárního otroka

Aktualizace článku

23.12.2017, 23:51: Aktualizace „Související články”, přidání „Mohlo by Vás zajímat”, změna úložiště obrázků.

Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na březen 2019 jsme vybrali 2.050 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se v současné době zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky, co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, interForum.cz a řady dalších.

Martin Mojmír
avatar
7500
3 Comment threads
20 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
jolana hynkovaMartin MojmírPetr LebedaMarkétaRadek Recent comment authors
  Odebírat  
Možnosti upozorňování:
Radek Rákos
Anonym
Radek Rákos

Podle Vas je maso samo o sobe bez pridanych latek pro cloveka skodlive? Clovek je od prirody vsezravec. Jako priklad muze poslouzit prase. Ma s nami totoznou travici soustavu. To ze jsme vsezravci znamena ze nase telo zuzitkuje vitaminy jak z masne stravy tak stravy rostlineho typu. Co se ale tyce kaceni stromu a trapeni kapru tak souhlasim.

robik
Anonym
robik

Aj ludoopi su bylinožravce , ale pri boji so superiacou skupinou ľudoopov ,ak niekoho zabijú , tak ho zožerú , to isté robia napríklad aj veveričky.. Vedci na ktorých sa vy odvolávate , tvrdia to , že takéto správanie má príčinu v tom , že aj ked sú zvieratá bylinožravci , raz za čas potrebujú doplniť stravu o živočíšne bielkoviny , pretože sú dôležité pre zdravý vývoj a je v nich energia.. To , že človek požíva mäso vo velkom množstve , je problémom každého jednotlivca , každý je inteligentný a mal by vedieť , čo je pre neho dobré, alebo zlé.. Poznám dosť lekárov , ktorí vedia ako majú dodržovať životosprávu , ale nedržia ju , je to vec vôle.. Idiociou sa dá nazvať váš článok .Zhodiť vinu z toho ako sa človek dnes chová na kresťanský sviatok je naozaj niečo.. Duchovní v tejto dobe vyzývajú ludí na duchovné prežívanie sviatkov , to ako to ludia robia je o inom.. Sviatok a ani kresťanstvo za to nemôžu.. Ale len a len ludia…Tak ako aj za to stravovanie..

Radek Rákos
Anonym
Radek Rákos

Právě jsem četl výsledky studie WHO ohledně konzumace masa. Mimochodem se nachází zde: https://www.iarc.fr/en/media-centre/pr/2015/pdfs/pr240_E.pdfhttp://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/Monographs-Q&A.pdf. Opravdu se tam píše, že červené a ZPRACOVANÉ maso, je pro nás škodlivé a vyvolává rakovinu. Což mě trochu mrzí. Doufal jsem že tam bude někde zmínka o tom zdali zkoumali i maso ze zvířat, která žijí v otevřených výbězích a nejsou od mládí pumpovány, žádnými přídavnými látkami jako jsou hormony a tak :-/ Samo o sobě to tedy pouze poukazuje na to, že přehnaná konzumace zpracovaného masa a dokonce i malá 50g konzumace červeného, je škodlivá. Dále musím stále nesouhlasit s pojmem býložravec. Máme-li masožravce, jehož trávicí systém je přizpůsoben se živit masem, nedokáže vzít potřebné látky z rostlinné stravy. Stejně tomu tak je pak u býložravce, který by pozřel masné potraviny. Všežravec, ale tuto schopnost má. A to bez ohledu na to, zda mu větší konzumace jedné části jeho jídelničku způsobuje zdravotní problémy, či nikoliv. Neobhajuji masové vraždění, ale jsem zastáncem rozumného konzumování s úctou 🙂

Radek Rákos
Anonym
Radek Rákos

Abych pravdu řekl moc mi ta tabulka nesedí když bych si ve sloupci všežravec dosadil prase, které nám je svou biologií velmi podobné. V lékařském průmyslu se dokonce využívá samotných orgánů. Což mě potom trochu zaráží. Osobně si též myslím, že je vegetariánský/veganský způsob života zdravější. Dle mého názoru, to ale neznamená, že opačný způsob života musí být nutně špatný. Lidstvo jí maso již od svého vzniku. Jsem si zcela jistý, že v rámci evoluce by již za tu dobu naše tělo nalezlo způsob jak masné potraviny zpracovávat. Poněvadž kdyby naše biologie by byla založená čistě na biologii býložravce, nutně bychom pak nedokázali z masa čerpat ty látky, které z něj čerpáme.

Radek Rákos
Anonym
Radek Rákos

Uveďme si tedy za příklad přímo prase. Konkrétně mi nesedí informace ohledně pohybu čelisti při přežvykování (má dokonce i stoličky jako člověk), stejně tak prase nemá ostré drápy, a má jak jsem již uvedl na stejné bázi pracující orgány. To ovšem nemusí nic znamenat. Mohl by jste mi prosím sem poslat ty vědecké výzkumy abych se mohl podívat? třeba to můj názor přehodnotí. A myslím si, že i další čtenáři to ocení.

Co se týče Vaší interpretace lidského vývoje ohledně konzumace masa, dovolte abych Vás opravil. Člověk byl již od počátku nejdříve sběračem. V momentě kdy začal cestovat v tlupách, tak nepohrdl jakoukoliv potravou – je více než pravděpodobné, že jedl i mršiny. Jeden dokument BBC to tak dokonce i uváděl. Následně se stal i lovcem (tedy až když se naučil využívat primitivní nástroje) – to je člověk vzpřímený (tedy homo erectus). Máte-li však nějaké studie, které by ukazovali opak rád si je přečtu.

Radek Rákos
Anonym
Radek Rákos

Promiňte, vím ze toho máte jistě hodně. Nejsem si zcela jistý o bych Vám měl předkládat já za informace ohledně tvrzení co tu dávám, jelikož jsem je považoval za veřejností známá, ale tak budiž. Ohledně lidského vývje a samotného stravování existuje spoustu historických publikací. Chcete- li však knihu která pojednává o lidech, kteří v té době jedli převážně stravu rostlinou a maso bylo spíše svátečním jídlem, či jídlem přes zimu kdy neroste vegetace doporučuji: http://www.databazeknih.cz/knihy/germani-95689. Avšak pokud chcete spíše zkoumat jídelní zvyky od pravěku až pomalu do současnosti, jistě doporučuji: https://www.kosmas.cz/knihy/165263/jidlo-a-piti-v-praveku-a-ve-stredoveku/. To, že je nám prase blízké a jeho orgány se hojně využívají v lékařském průmyslu je zřejmé na při samotném vyhledávání na googlu.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/transplantace-prasecich-organu-lidem-je-blizko/r~20e36e42726511e5b3730025900fea04/?redirected=1482620162

https://nemoci-a-lecba.zdrave.cz/transplantace-zvirecich-organu-do-lidskych-tel/

https://www.youtube.com/watch?v=MpTkh6-hz6k

https://www.youtube.com/watch?v=k8ylHLIJGWg

a s čím se prase a člověk váže? K Celé naší debatě. Prase je všežravec. Máme stejný chrup, kůži, a velmi podobné orgány, které po transplantaci dokáží normálně fungovat. Není-li toto důkazem že jsme též všežravci tak co potom?

Nejsem však žádným nepříznivcem těchto stránek. ba naopak. Právě proto se tu vyskytuji!

Nejsem si ale zcela jistý zda-li mohu souhlasit s Vaší tabulkou…vím že toho máte hodně, ale mohl by jste mi prosím Vás nahrát sem ty vědecké poznatky které budou zaručeně potvrzovat ty údaje které ve své tabulce uvádíte prosím?

Markéta
Anonym
Markéta

Dobrý den,
ano, je možné, že se člověk tzv.vegetarian může cítit lépe, ale také nemusí. A lidské tělo „si VŽDY řekne“ o to, co potřebuje, co mu chybí ke správnému fungování..

Přeji hezký den.

Radek
Anonym
Radek

V otázce náboženství mám názor totožný s Vaším. Ovšem ohledně dohadů, zda jsme od přírody bíložravci se domnívám, že fosilní nálezy okolo ohnišť našich pravěkých předků, by mohly nasvědčovat spíše tomu všežravectví. Naši prapředkové byli tehdy určitě ještě hodně vedeni jejich přirozenými pudy. Pokud by nevnímali, že maso potřebují, zajisté by se jeho konzumace „nepřenesla“ přes statisíce let vývoje člověka až do současnosti…..

Julia Nečasová
Anonym
Julia Nečasová

Nezlobte se na mne, ale clovek v zadnem pripade býložravec není. Vše se pozná délky střev. Delší trávicí soustava značí býložravce, kratší masožravce. My máme tu kratší, masožravou soustavu, akorát s přidanými enzymy a dalšími vychytávkami, abychom strávili úplně všechno, co se strávit dá. Dále, býložravci jsou kořist, proto mají oči na straně hlavy, aby viděli co nejlépe za sebe na predatota, který je pronásleduje. Naopak predátor neboli masožravec má oči v předu pro přesné trojrozměrné vidění kořisti před sebou. Téměř každý suchozemský predátor má drápy, zatímco býložravci mohou mít i kopyta. My máme pozůstatky drápů, takže také spíše znak predátora. V tomhle se mylite, jelikož umíme strávit cokoliv, jsme všežravci.

Anonym 2
Anonym
Anonym 2

Smutná autorova úvaha. Nicméně pokud chcete něco změnit zaměřte se na formulaci a celou náladu napsaného textu. Vyznívá mi z něj, že jste v depresi. Prosba o příspěvek mi pak přijde jako vtip pisatele nějakého blogu.
Vánoce mohou být svátky konzumu a smrti, ale také nemusí.
Doma máme živý strom, ale každý rok zasadíme alespoň jeden nový. Dárky dávám, protože danou osobu mám ráda. Dárek nemusí být jen kupovaný, ale i vyrobený… Nedávejte všechny do jednoho pytle. Berte to tak, že třeba slavíme slunovrat. 🙂
Diskuse ohledně stravování nechávám stranou. Ekologické i duchovní je jíst rostlinnou stravu. Nicméně nevidím nic špatného na tom sníst „slípku“ vypěstovanou ze zbytků potravy.
PS: I jen jeden počítač atomizuje rodinu!

Petr Lebeda
Anonym
Petr Lebeda

Reaguji na tento i Vaše předchozí příspěvky a je mi smutno jak z Vás čiší arogance. S takovou zvířatům opravdu nepomůžete.

Proč několikrát zmiňujete, že byste byl moc rád, že se mýlíte? Mám to chápat tak, že byste byl moc rád, kdyby Vám někdo vyvrátil věci, které uvádíte v článku a ukázalo se, že vraždění zvířat ve velkochovech je správná věc?

Dále uvádíte, že Vás zajímají pouze fakta z vědeckých studií a že v diskuzi není prostor pro názory. Pokud to tak chcete, měl byste i Vy sám tato pravidla dodržovat. Třeba, že pití mateřského mléka jiných tvorů je stupidita je Váš názor. Jinde uvádíte pozitivní(ale osobní) zkušenost, když jste vysadil živočišné produkty.

Závěrem dodám, že kvituji snahu veganů o pozitivní změny ve společnosti, nicméně Vaše vědecká osvěta prošpikovaná neskutečnou arogancí ve finále ty snahy spíše sráží a přispívá k vytváření aury fanatiků okolo veganské komunity.

jolana hynkova
Anonym

Zdravim,take jsem psala neco o vanocich na mem facebooku. Jen ted nemam silu hledat, kde to bylo. Ale mozna vas zaujme i neco jineho.jolana

Proč se DuchDoby.CZ bez Vaší pomoci neobejde? Informace ZDE
Hello. Add your message here.