Speciální mikrofiltr zabrání mrtvici

Speciální mikrofiltr se trvale voperuje do krkavice a tím zabrání mrtvici. Tato metoda, zdá se, bude od nynějška využívána v rizikových případech, jakými jsou například pacienti trpící fibrilací srdečních síní.

Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM; zřeknutí se odpovědnosti ZDE)

Prvenství v Nemocnici na Homolce

První zákrok byl proveden v pražské Nemocnici Na Homolce kardiology pod vedením profesora Petra Neužila. Provedli v pátek unikátní zákrok, který se ještě nikdy ve světě neuskutečnil. „Jedná se o zcela nový způsob léčby pacientů postižených fibrilací síní. Tato porucha srdečního rytmu může totiž v některých případech vytvořit krevní sraženinu, která pak způsobí cévní mozkovou příhodu,” řekl pro Právo o víkendu profesor Neužil. Rizikových je až dvacet procent těchto pacientů. Aplikace trvalého mikrofiltru je přitom celkem jednoduchým zákrokem, který dokáže krevní sraženinu mechanicky zachytit, než se dostane do mozkových cév, a tedy mrtvici předejít,“ dodal.

Operováno bylo pět pacientů o průměrného věku 67 let. V neděli byli propuštění domu. „Všech pět prvních takto léčených pacientů mělo neřešitelnou fibrilaci síní. Tři nemocní byli již po prodělané mozkové příhodě, z toho jeden ji měl šestkrát,“ uvedl Neužil. Výkon se provádí za plného vědomí pacienta za pomoci ultrazvuku s pouze lokálním znecitlivěním. Filtr se po zapnutí spouštěče operatérem roboticky vysune z pouzdra injektomatu a rozvine se volně v dutině příslušné tepny. Zákrok trvá cca 15 minut. V případě, že mikrofiltr zachytí sraženinu krve, se tato na něm pod tlakem krve rozpustí. Tato „bezpečnostní pojistka” nepůsobí bolest ani žádné jiné nepříjemnosti. Díky mikrofiltru pacienti nadále nemusí brát farmaka na ředění krve.
 

Šance i pro jiné případy

Nový způsob, který jako první na světě zavedli na Homolce, dává velkou šanci nemocným s nejen poruchou srdečního rytmu. Mikrofiltr může zabránit vzniku mozkové příhody obecně. Je doufejme jen otázkou času, kdy se, a zda vůbec, lékaři začnou zabývat uplatňování metody i v jiných případech. Každopádně vždy bude platit, že nejlepším způsobem ochrany před rizikem civilizačních chorob je řešení příčiny, čímž je racionální strava a pravidelný pohyb.
 

Použité zdroje

Text: Novinky.cz
Foto: retro-auta.cz

Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na leden 2019 jsme vybrali 1.700 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se v současné době zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky, co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, interForum.cz a řady dalších.

Martin Mojmír
avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování:
Proč se DuchDoby.CZ bez Vaší pomoci neobejde? Informace ZDE
Hello. Add your message here.