Ateista souzený za popírání existence Boha

Ruského občana zatkli za napsání na sociální síti, že „Bible je sbírka pohádek a Bůh neexistuje“. Za toto pouhé vyřčení svého osobního názoru mu hrozí až roční pobyt za mřížemi.

Prostor pro Váš odkaz

Náboženská diskuse

Moje máma říkala, že jako žena mám být v domácnosti a bratr, protože je muž, má své ženě vládnout pevnou rukou. Ani jeden se její radou neřídíme.

Napsal anonym.

…hlavou každého muže je Kristus, hlavou ženy muž…

Oponoval pasáží z Nového zákona jistý Dmitrij Burnjačev.

…bible je sbírka židovských pohádek, Bůh není…

Dodal obviněný Viktor Krasnov, na základě čehož byl zadržen.

Jeho komentář však pohoršil diskutující natolik, že jej udali na policii. Krasnov následně podstoupil měsíční pozorování na psychiatrii a jakmile jej lékaři shledali příčetným, byl předveden k soudu. A započalo řízení.

Soud si ve středu pozval oba zbylé účastníky diskuze k vyjádření, kde Aleksandr Krasnov, voják z Abcházie, prohlásil, že jedná jménem všech pravoslavných věřících, jež Viktor svými výroky o neexistenci Boha urazil. Burnjačev přisvědčil a vyzval soud, aby Krasnova za jeho komentáře na sociální síti potrestal.

Podle komise „odborníků” mají Krasnovovy výroky „urážlivý charakter ve vztahu k pravoslavnému křesťanství” a urážejí náboženské cítění věřících. Krasnov se tedy podle nich dopustil jednání, jež je v Rusku podle zákona o rouhání postihnutelné až ročním odnětím svobody. „Vůbec nevím jak na to reagovat, je to zlý sen,” komentoval.

Po zveřejnění případu začaly obviněnému muži samozřejmě přicházet různé anonymní výhrůžky smrtí. Jiní mu na druhou stranu zase vyjádřili podporu; dokonce vznikla i petice vyzývající ke zproštění obvinění a potrestání obou oznamovatelů, jací svým činem „podněcují náboženskou nesnášenlivost a omezují svobodu projevu a vyznání”.

Před soudem, kam podle místních médií Krasnova přišli podpořit i někteří věřící lidé, obviněný vinu pochopitelně popřel. Další slyšení je naplánováno na 15. března.
 

Článek 148

Tzv. zákon o rouhání byl v Rusku zaveden po provokativním, ale nenásilném vystoupení punkové skupiny Pussy Riot v největším ortodoxním chrámu v Moskvě v roce 2012. Členky skupiny chtěly varovat moskevskou veřejnost před rostoucím pronikáním církevního vlivu do nejvyšších pater ruské politiky. Soud jim za to vyměřil dva roky odnětí svobody.

Zákon o rouhání zakazuje „veřejné akce vyjadřující zjevné pohrdání společností a urážející náboženské cítění věřících”. Pokud se tyto akce konají ve svatyních, hrozí účastníkům tři roky vězení a pokuta do výše půl milionu rublů (přes 300 tisíc korun). Konají-li se akce na jiném místě, zákon ukládá trest odnětí svobody na jeden rok a pokutu až 300 tisíc rublů (necelých 200 tisíc korun). Znesvěcení náboženských symbolů nebo literatury se trestá vysokými peněžitými pokutami.

 

Použité zdroje

Foto: extrastory.cz
Text: Amnesty International, zpravy.idnes.cz

 

Příspěvek na nezávislou žurnalistiku

Martin Mojmír
Sledujte nás
Do jaké míry souzníte s článkem?

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, fóra ETIQ a řady dalších.

3 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr
Petr
5 roky před

Kdyz uz to opisuju z idesu, tak si alespon pohlidam ty prijmeni … 🙂