Nekalé obchodní praktiky známé certifikační autority Comodo co by prodejce SSL certifikátů? (aktualizováno)

Společnost Comodo Group, Inc. se patrně rozhodla, nejspíše z důvodu nižších zisků, zničit, nebo alespoň omezit či omezovat, skupinu ISRG co by neméně kvalitní certifikační autoritu vydávající zcela bezplatné SSL certifikáty s názvem Let’s Encrypt. Nám se to nelíbí a tak z toho vyvozujeme důsledky.

Prostor pro Váš odkaz
Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM)

Se záležitostí přišel kolega Michal Mauser s tím, že se o tom krátce zmíní v interFóru, ovšem jelikož jde o poměrně nepříjemnou záležitost a podle mého názoru pořádnou křivárnu, se kterou můžeme alespoň něco málo udělat, rozhodli jsme se z toho vyvodit pro společnost Comodo Group, Inc. sic malé, za to ale hrdě principiální důsledky. Totiž my za DuchDoby.CZ o tom napíšeme a já jakožto současný spolumajitel, výkonný a obchodní ředitel referenční hostingové společnosti NETIO Solutions s.r.o., nabízející služby prostřednictvím webové stránky NETIO.CZ, jednoduše důvodně navrhnu SSL certifikáty Comodo vyřadit z naší nabídky.

Dne 23.06.2016 o kauze informovala sama skupina ISRG na svém webu a vzápětí autor Roman Bořánek z IT serveru Root.cz svými slovy česky doslovně řka: „Certifikační autorita Let’s Encrypt informuje o sporu s firmou Comodo působící ve stejném oboru. Comodo se snaží zaregistrovat nejméně tři ochranné známky obsahující spojení Let’s Encrypt, včetně samostatného Let’s Encrypt. Žádosti byly podány v říjnu minulého roku, tedy dlouho poté, co spojení začala používat skupina ISRG právě pro bezplatnou certifikační autoritu.

Od března 2016 jsme společnost Comodo opakovaně žádali, aby žádosti stáhla, přímo i přes právníky, ale byli jsme odmítnuti. (…) Pokud to bude nezbytné, budeme tuto značku, na které jsme tvrdě pracovali, s vervou bránit,“ píše se ve vyjádření ISRG. Organizace dále dodává, že doufá ve smírné řešení, jelikož by ráda věnovala čas a prostředky prospěšnějším věcem. Já, pokud ke smírnému řešení v jejich věci dojde, poté případně možná navrhnu navrátit SSL cerifikáty Comodo zpět do nabídky. Pokud k tomu však nedojde, setrvám proti tomu.
 

Vaše názory

Co si o podobném jednání a mému východisku myslíte Vy? Je třeba podobně principiálně jednat, anebo považujete mé rozhodnutí za přehnané a tento svůj názor odůvodníte? Vyjádřete se v komentářích pod tímto článkem, anebo ještě lépe v našem interFóru po založení nového samostatného tématu v kategorii ETIQ.CZ, z.s.
 

Použité zdroje

Foto: itsolution.com.sg, deliciousbrains.com
Texty: letsencrypt.org, root.cz
 

Aktualizace 07:15

Dnes ráno jsme v NETIO.CZ při poradě společně schválili odstranění nabídky SSL Certifikátů od společnosti Comodo Group, Inc. Tisková zpráva bude vydána dnes ve 14:00 na webu i sociálních sítích.

Sledujte nás

Martin Mojmír

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na červenec 2019 jsme vybrali 1.450 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Martin Mojmír
Sledujte nás

Martin Mojmír

po absolvování základní školy, středního odborného učiliště hotelového provozu a gymnázia se zaměřením na výpočetní techniku a jazyky studoval dále psychologii, sociologii a jazyk český. Věnuje se v současné době zejména IT, telekomunikačnímu a investičnímu poradenství, futurologii, sociologii, ekologii a lidskému stravování. Martin je zároveň příznivcem, sympatizantem a propagátorem tzv. Zdrojové ekonomiky, co by udržitelného socio-ekonomického modelu, provozovatelem projektů DuchDoby.CZ, ZeitgeistMovement.cz, JinéMédium.CZ, interForum.cz a řady dalších.

Martin Mojmír

3
Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin Böhmbez přezdívky Recent comment authors
  Odebírat  
Možnosti upozorňování:
bez přezdívky
Anonym
bez přezdívky

Zajímalo by mě, co by se stalo v případě, že by to ISRG nepodchytilo včas. Vidím několik možností a nevím, která z nich je správná:

1) Registrátor ochranných známek zjistí, že Comodo se pokouší registrovat jako známku něco, co už se používá, a registraci tedy neprovede. To by byl ideální stav.
2) Registrátor to nezjistí, registraci provede, a Comodo soudně napadne ISRG, že mu leze do ochranné znímky. ISRG zjistí, co se stalo, a napadení odmítne s tím, že prokáže, že tuto známku používalo už před její registrací. Soud pak rozhodne, že jelikož ISRG používala tuto známku ještě před její registrací, musí to Comodo respektovat. Relativně přijatelné řešení.
3) Soud rozhodne, že ISRG používá cizí ochrannou známku a musí toho nechat. Tragický stav vyhovující pouze právníkům.
Neví někdo, prosím?