Zápisník farmáře 2 – Permakultura a jak ji vidím já

S pojmem permakultura jsem se poprvé setkal při hledání informací o výnosech různých plodin a snažil z toho odvodit velikost pozemku, který potřebuju pro rádoby soběstačnou produkci jídla.

Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM; zřeknutí se odpovědnosti ZDE)

Nepamatuju si už přesně, při hledání jaké konkrétní informace jsem se dostal na stránky o permakulturním pěstování. Taky si nepamatuju, která konkrétní stránka to byla. Vím jenom, že jako první zdroje permakulturních informací jsem využíval stránky lidí, co permakulturu v Česku propagují už nějaký čas a také pořádají kurzy. Ono je to logické, protože když se snažíte prosadit v dnešní době na trhu, marketing musíte mít zvládnutý. To obvykle tihle lidi mají a tak když se dostanete k permakultuře a jste naladění na podobnou vlnu, tak ty motivační články a moc hezké obrázky budete doslova hltat.

Nevím, jak působí první kontakt s permakulturními metodami pěstování na lidi, kteří nikdy nic nepěstovali. Asi to musí být takový menší zázrak. To usuzuju z diskusí na různých stránkách a fórech. Na mě to zpočátku taky tak působilo, a to pocházím z vesnice, kde jsem měl s pěstováním ovoce a zeleniny a chovem zvířat více jako 20 leté zkušenosti. Možná proto, že si pamatuju, jako hodně práce s tím bylo a najednou vám někdo říká, jak je to všechno jednoduché, že se to skoro dělá samo. Možná za to mohla i ta několikaletá pauza, kterou jsem od pěstování měl. Nebo jsem prostě jenom chtěl věřit, a tak jsem věřil lidem, kteří to umí dobře zpropagovat.

Aby nevznikl dojem, že jsem proti permakultuře nebo permakulturním praktikám. Právě naopak. Jenom mi s odstupem času vadí, kam se ubírá to, na co většinou narazíme, pokud si začneme hledat informace o permakultuře. Už to začíná sklouzávat do víry, kdy si už nepotřebujete informace ověřovat, jenom někomu věříte to, co tvrdí, protože to umí dobře podat a je to uznávaná osobnost v oboru.

Já jsem pro vědečtější pohled na problematiku. Naštěstí se už objevují stránky, které se na problematiku dívají více technicky, informace jenom nepřejímají, ale snaží se je i ověřovat. Není jich ale zase až tak moc jako toho hlavního proudu, pomalu jich ale přibývá. Není se moc čemu divit, protože když jsou lidí naštvaní nebo rozčarování z dnešního světa, jednoduché a hezky zabalené řešení se přijímá líp, že by měli studovat hromadu technické literatury a zjistili, že to až tak jednoduché není.

Pokud se mluví o permakultuře, tak se myslí hlavně trvale udržitelné zemědělství nebo dokonce jenom některé jeho praktiky (např. mulčování, swale, polykultury, …).

Pro mne je permakultura něco víc. O udržitelnost lidské společnosti se zajímám už hodně dlouho. Proto je pro mě permakultura trvale udržitelnou lidskou společností. Není to jenom trvale udržitelné zemědělství, ale i jiné oblasti lidské společnosti. I když to zemědělství je hodně důležité a taky já budu psát hlavně o zemědělství. Další oblasti zmíním možná okrajově, pokud se to hodí k tomu, co budu psát o pěstování.

Metody pěstování, které se obvykle pojí s pojmem permakultura, používám a pravděpodobně i nadále používat budu. Chci ale psát ne jenom o přínosech těchto metod, ale i o nevýhodách s nimi spojených a co se s tím dále dá dělat, nebo co s tím dělám já a jak to funguje / nefunguje.
 

Autor článku

Ján Greguš

Související články

Seznam všech článků na téma Zápisník farmáře vydaných na DuchDoby.CZ najdete ZDE.

Sledujte nás

Externí autor

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na květen 2019 jsme vybrali 1.450 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Externí autor
Sledujte nás

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování: