Zápisník farmáře 0 – Úvod

Rozhodnutí založit a psát tento blog vzniklo v době, kdy jsem kupoval pozemek na moji vysněnou zahradu a začal plánovat co, jak a kde pěstovat. Nakonec trvalo ale ještě další dva roky, než jsem se k tomu dokopal.

Komerční banner 770x100px (pro více informací, jak na DuchDoby.CZ inzerovat, klikněte SEM; zřeknutí se odpovědnosti ZDE)

Stále jsem nacházel něco „důležitějšího“, co jsem chtěl dělat. Většinou šlo o rozvržení pozemku a studium metod pěstování. Rád o pěstování čtu, rád o pěstování mluvím a rád se nechám inspirovat. V dnešní době máme díky internetu přístup k tolika informacím, že to nemáme šanci všechno projít ani za několik životů. Je to něco úžasného. Fakt je ale ten, že všechny tyto informace bychom neměli brát jako něco daného, nějaké univerzální pravdy, ale měli bychom se nad tím co čteme a na co díváme zamyslet a ještě lepší je si to ověřit v praxi.

Proto ani to co budu psát já, neberte jako nějaké návody jak přesně co dělat. Budu psát o tom, jak to dělám, proč to dělám, proč jsem to přestal dělat a co a proč plánuju dělat dál. Protože se ale neustále vzdělávám v oblastech pěstování, může se můj pohled na problematiku pěstování v průběhu času měnit. Je to ale úplně v pořádku, protože neexistuje nic, jako je konečné (absolutní) poznání. Mně se právě tohle líbí, že stále můžeme studovat nové věci a ověřovat si je v praxi. Nejhorší je právě ustrnout na místě a setrvávat neustále v určitých dogmatech. Právě schopnost si připustit, že všechno se neustále mění a my se musíme tomu přizpůsobit, je to, co nás posouvá vpřed.

Prvním cílem, který mám s tímto blogem, je sepsat zkušenosti, které jsem získal za poslední dva roky pěstování. Chápu trochu jako nevýhodu to, že si možná nebudu všechno pamatovat, nebo bude můj pohled zkreslený časem, který uplynul. Na druhé straně ten časový odstup umožňuje se na mnoho věcí podívat jinak, což je vždy k užitku.

Chci přidávat k článkům i fotky ze zahrady. Ze začátku v první vlně nadšení jsem ale fotil dost živelně bez ohledu na to, co budu psát. Takže fotek je sice hodně, ale ne všechny se ke článkům hodí. Proto se budu snažit k těm starším článkům dát nějaké fotky, i když asi se to nepovede u každého. K těm novým, v „reálném čase“ psaným článkům se budu snažit přidávat fotky hned.

Po tom, co se dostanu se psaním až do současnosti, bych rád přidával nové články tak dlouho, jak budu mít chuť a motivaci. Rád si o pěstování povídám, klidně i několik hodin. Ochotných posluchačů, nebo diskutérů, kteří by to vydrželi, ale zase kolem sebe moc nemám. Takže se můžu „vykecat“ aspoň touto formou. Taky jsem byl požádán pár lidmi ze svého okolí, abych sepsal svoje zkušenosti z pěstování, takže snad budou spokojeni i oni.

Já jsem načerpal za ta léta studia pěstování hodně informací právě od lidí, kteří se je rozhodli předávat nějakou formou dál. Díky tomu, že se tak rozhodli, tak jsem změnil svůj život a mám pozemek, kde se snažím vytvořit něco smysluplného. Jako bonus k tomu mám po většinu roku k dispozici hromadu chutné zeleniny a ovoce.

Sdílení informací je hodně důležité. Právě to, že informace sdílíme, nám umožňuje se posouvat rychleji dopředu. Ve většině případů je výhodnější pro lidi spolupracovat než jít sám za sebe. Sdílení informací je právě hezkou formou spolupráce, protože může obohatit každou stranu; tu co informace šíří, i tu co je přijímá. Více lidí znamená více pohledů na problém a větší šanci na lepší řešení. Doufám, že taky svou troškou k tomu přispěju.
 

Autor článku

Ján Greguš

Související články

Seznam všech článků na téma Zápisník farmáře vydaných na DuchDoby.CZ najdete ZDE.

Sledujte nás

Externí autor

Shledáváte naši práci, alespoň do určité míry, za společensky prospěšnou až potřebnou? Pokud je Vaše odpověď kladná, zvažte, prosíme, svoji podporu, bez které se vzhledem k faktu, že nejsme nikým jiným než Vámi, našimi čtenáři a podporovateli, placeni a ani nemáme nárok na pobírání žádných dotací, neobejdeme. Jen pro udržení našich webových stránek online na internetu je potřeba měsíčně vybrat alespoň 1.800 CZK nehledě na finance potřebné pro naši další související a výhradně dobrovolnou aktivistickou činnost...

Na květen 2019 jsme vybrali 1.450 CZK. Kolik a na jakou naši konkrétní činnost je potřeba měsíčně vybrat, se dočtete v pravém sloupci webu. Vězte, že bez Vaší pomoci to dlouhodobě nedáme. Více informací, proč potřebujeme Vaši pomoc, se dočtete ZDE. Pro informace, na co a jak přispíváte a kolik je pro tu kterou konkrétní práci potřeba, přejděte SEM. Starší agendy naší práce najdete ZDE, nový úkolník Redmine ZDE.

Použít můžete transparentní bankovní účet: 55555521 / 2010, popřípadě účet běžný: 55555513 / 2010.
Pro platby ze zahraničí použijte IBAN: CZ09 2010 0000 0000 5555 5513, BIC: FIOBCZPP.
Za jakoukoli finanční, ale i případnou aktivní dobrovolnickou činnost, předem srdečně děkujeme.
Externí autor
Sledujte nás

Máte-li k tématu konstruktivní dotaz či poznámku, můžete článek prostřednictvím formuláře níže okomentovat. Podotýkáme, že komentáře jsou nejprve předkládány redakci ke schválení, aby tato posoudila jejich relevanci a morální a etickou nezávadnost. Pro možnost publikace okamžité použijte interForum.cz nebo požádejte redakci o autorizaci.

avatar
7500
  Odebírat  
Možnosti upozorňování: